České a švédské protidrogové policejní týmy zatkly sedm lidí kvůli rozsáhlé výrobě amfetaminu. V Česku byla odhalena první laboratoř, která sloužila k výrobě této drogy. Podle znalců se v ní vyrobilo nejméně 3,5 tuny amfetaminu, jehož prodej by ve Švédsku vynesl téměř jednu miliardu korun. Novinářům to ve středu řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Sedmi obviněným hrozí 10 až 18 let vězení.

Čtyři lidé byli zadrženi v Česku na území Prahy a Libereckého kraje. "Dva se k trestné činnosti částečně doznali," řekla státní zástupkyně Petra Žílová. Podle žalobkyně je však vyšetřování teprve na začátku, jelikož se mezinárodní zátah uskutečnil před dvěma týdny. "Zatím nedokážu odhadnout, jak dlouho potrvá vyhodnocení jednotlivých stop a důkazů," podotkla Žílová.

Další tři lidé byli zadrženi ve Švédsku, kde působil i hlavní organizátor trestné činnosti. "Všechny ty osoby známe. Jsou zapleteny do podobných činů už deset dvacet let," řekl novinářům švédský vyšetřovatel Jimmy Arkenheim. Všichni budou vydáni k trestnímu stíhání do České republiky, což by podle Žílové mělo být do 30 dní.

První tuzemská laboratoř na výrobu amfetaminu byla nedaleko centra Jablonce nad Nisou, kde pachatelé dokázali získat několik desítek kilogramů drogy při jednom výrobním cyklu. Podle Frydrycha dokázala vyprodukovat víc drogy než například v Česku mnohem známější varny pervitinu. Policisté v laboratoři nalezli 700 litrů chemikálií potřebných pro výrobu drogy a 600 litrů odpadu, který při výrobě vznikl.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Gang podle zástupců policejních sborů nejméně pět let zásoboval amfetaminem území téměř celého Švédska, zejména pak v okolí Malmö. Podle švédského detektiva je amfetamin tamější druhou nejběžnější drogou hned po marihuaně, závislí na této droze podle něj také v zemi páchají velkou část trestné činnosti. Jde hlavně o vloupání či loupeže. "Jejich životním stylem je kriminalita," řekl Arkenheim.

V Česku amfetamin nekončil téměř vůbec, protože v tuzemsku je mezi závislými oblíbenější pervitin. Podle Frydrycha jsou obě drogy podobné, ale v Evropě je amfetamin užívanější. "V Evropě se ročně zachytí zhruba sedm tun amfetaminu oproti jedné tuně metamfetaminu (pervitinu)," doplnil Frydrych.

Skupina pachatelů měla pečlivě rozdělené úlohy. Hlavní organizátor zajišťoval financování gangu a objednával drogu, další obvinění řídili kurýry, distribuci nebo vyráběli drogy. Gang ke vzájemné komunikaci nepoužíval mobilní telefony ani internet, členové se scházeli osobně na různých místech Evropy. České části gangu policie zabavila auta, nemovitosti a hotovost za více než 16 milionů korun.

Mezinárodní policejní tým, kam kromě Čechů a Švédů patřili také kriminalisté z Maďarska, na gang přišel v roce 2014. Už v minulosti tento tým zadržel sedm kurýrů amfetaminu a 93 kilogramů této drogy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist