Vlastník práv k bývalé kartě Pražana Opencard podal žalobu na firmu XT-Card, která pro Prahu vytvořila novou průkazku na MHD Lítačka. Domáhá se zákazu užívání softwaru. V úterý o tom informoval mediální zástupce firmy eMoneyServices (EMS) Martin Opatrný. EMS se soudí také s Prahou kvůli Lítačce a kvůli nárokům za služby spojené s Opencard v řádech stamilionů korun.

Společnost EMS chce po Praze 30 milionů korun jako náhradu za servisní služby spojené s Opencard - čtěte ZDE

"Hlavní město Praha s firmou XT-Card uzavřelo smlouvy bez výběrových řízení a tím se zřejmě dopustilo porušení zákona o veřejných zakázkách. Obojí potvrdil jako svědek u soudu s pražskými radními IT ředitel operátora Václav Strnad," uvedl Opatrný. Magistrát se k situaci zatím nevyjádřil. Podle EMS navíc firma software založený na systému Opencard dál prodává.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Praha se s EMS pře kvůli Opencard řadu měsíců, firma podala na město už sedm žalob, mimo jiné kvůli údajným dluhům. EMS si celkově nárokuje asi 700 milionů korun. Posledním rozhodnutím bylo usnesení vrchního soudu, který zamítl návrh na vydání předběžného opatření, jež mělo zabránit vydávání důvěrných dat ze systému Opencard městskou firmou Operátor ICT.

Poslední žalobu na hlavní město EMS podala v pondělí 11. července, domáhá se vyplacení 30 milionů korun. V minulosti se žalobami domáhala vyplacení dalších částek. Firma rovněž napadla provoz nové karty MHD Lítačka, kterou vedení firmy považuje za plagiát Opencard. Celkem si firma nárokuje zhruba 670 milionů korun plus úroky asi 50 milionů.

Provoz Lítačky spustila Praha od letošního března, kdy zároveň přestala vydávat nové Opencard. Lítačku Praze dodala firma XT-Card, jejímž správcem je městská firma Operátor ICT. Ta od města dostává měsíční paušál přibližně čtyři miliony korun a 100 korun za každou vydanou kartu. Opencard vlastní kolem 1,2 milionu lidí a Praha za ni dala přes 1,7 miliardy korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist