Velmi kritický je k pondělnímu rozhodnutí vlády uzavřít s firmou Kapsch smlouvu o výběru mýtného na další tři roky bývalý ministr dopravy a expert z Dopravní fakulty ČVUT Petr Moos. 

Prodloužení smlouvy prosadil v pondělí na vládě ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Rakouská firma Kapsch, která mýtné od nákladních automobilů vybírá už deset let, získá od státu zhruba šest miliard korun. A to bez výběrového řízení. 

Ministr Ťok argumentoval tím, že pokud se neprodlouží kontrakt s Kapschem, od ledna se mýto přestane vybírat a Česku by tak hrozilo, že by ročně přišlo zhruba o deset miliard korun. Není ale jasné, proč se už před lety nezačalo připravovat výběrové řízení, které by mohlo zajistit výhodnější podmínky pro stát, než jak je nastavuje pouhé prodloužení smlouvy s firmou Kapsch.

Podle Moose ministerstvu dopravy a Ředitelství silnic a dálnic zoufale chybějí experti na mýto. Stávající dodavatel mýtného systému přitom má od státu dostat bez výběrového řízení zhruba šest miliard korun. "Obávám se komplikací ze strany dalších zájemců o dodání této služby," říká Moos v rozhovoru s HN.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.