Vládní ambice udělat z Česka finanční centrálu pro čínské firmy ve střední Evropě se krátce po startu zadrhla. Nejprve Číňané oznámili, že pozastavují nákup padesáti procent česko-slovenské banky J&T, který se měl stát jednou z vlajkových lodí česko-čínského úspěchu. A poté se před prázdninami kvůli čínskému vstupu na zdejší trh střetly autority tohoto státu. Premiérův úřad se přimlouval za čínský finanční gigant ICBC, který míří do Česka, a tvrdě při tom narazil u centrální banky.

Žádní Mirkové Dušínové

Česká vláda uzavřela dohodu o spolupráci s bankou ICBC už loni v prosinci a letos na sklonku června během již několikáté Sobotkovy cesty do Číny došlo na její podpis. Memorandum o porozumění, jak se právně nezávazný dokument jmenuje, podepsal s bankou za českou stranu Tomáš Prouza, tajemník pro evropské záležitosti na Úřadu vlády a hlavní premiérův muž pro Čínu.

Průmyslovou a komerční banku Číny (Industrial and Commercial Bank of China, ICBC) zřídil v osmdesátých letech 20. století čínský stát a postupně se vyvinula v největší banku světa. Instituce s kapitálem násobně převyšujícím rozpočet České republiky hodlá v tuzemsku poskytovat úvěry čínským podnikům a financovat – opět formou úvěrů a tentokrát možná časem i pro české a další cizí firmy – infrastrukturní stavby napojené na takzvanou novou hedvábnou stezku. Pekingští komunisté si před třemi lety stanovili plán, jak se zbavit domácí nadprodukce a zároveň víc ovlivňovat dění ve vzdálených zemích, a rozhodli se proto obnovit starověkou obchodní trasu, kudy proudilo zboží z Dálného východu do Evropy.

Sobotkova koalice se v rámci svého pročínského tažení stala partnerem stezky, také proto, že Česko leží vhodně mezi oběma jejími plánovanými větvemi, Německem a Itálií. Při předchozích jednáních se česká vláda zavázala dopomoci Číňanům k tomu, aby se Praha stala centrem jejich finanční expanze do okolí.

V případě ICBC se ovšem vláda snažila až příliš. A to přitom u banky, která nemá zrovna ukázkovou pověst.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se