Roman Prymula po sedmi letech končí v čele královéhradecké fakultní nemocnice. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ředitele odvolal zhruba tři týdny poté, co se dle svých slov dozvěděl o tom, že Prymula po léta inkasoval peníze od farmaceutických firem.

"Kdyby toto udělal kterýkoli starosta – vzal peníze od stavební firmy, které dává zakázky, tak nejenom, že by byl odvolán, ale odejde v želízkách," říká ministr v rozhovoru.

V čem konkrétně vidíte pochybení ředitele královéhradecké nemocnice Romana Prymuly?

Pochybení je v tom, že pan profesor Prymula jako ředitel státní nemocnice v posledních letech inkasoval desítky a desítky milionů korun od farmaceutických firem, které jsou
zároveň dodavateli léčiv a dalších zdravotnických prostředků do této nemocnice.

Kdyby jakýkoli starosta v této zemi pobíral peníze od stavebních firem, kterým dává zakázky, tak by skončil velmi špatně. Pro mě je to naprosto nepřijatelné. A musím říct, že mě velmi zklamal i náhled pana profesora Prymuly na tu záležitost, protože on má v podstatě pocit,
že se nic špatného nestalo. Já si to nemyslím.

To, že nemocnice od farmaceutických firem dostávají peníze na klinické studie, je přece běžné a v pořádku.

To dostávají nemocnice, ale tady to dostávala firma dcery pana profesora Prymuly a předtím ještě přímo pan profesor Prymula do vlastní kapsy. To je setsakramentský rozdíl.

Je to prokázáno?

To je prokázáno médii. Dnes přinesl pokračování té nešťastné ságy Zdravotnický deník, který má přesné informace z majetkových přiznání pana profesora Prymuly. Když to sečtu, tak to dohromady za posledních pět let bylo asi 50 milionů korun.

Pan profesor tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopustil, že jde o zástupné důvody a že jste spolu měli dlouhodobé spory. Jak na to reagujete?

Ano, měli jsme spory posledních zhruba 14 dnů až tři týdny od okamžiku, kdy vyšly najevo praktiky pana profesora. Já jsem mu je vytkl, žádal jsem ho, aby ty záležitosti okamžitě ukončil a on se k tomu příliš neměl. A naopak neměl takový náhled, jaký by ředitel
nemocnice měl mít. Ty spory se týkaly těchto jeho aktivit, ano, s tím souhlasím.

Kvůli ničemu jinému to nebylo? On mluvil třeba o koncepci hygienické služby.

Koncepci hygienické služby? Proč bych s ředitelem fakultní nemocnice měl proboha probírat koncepci hygienické služby? To je úplné sci-fi, musím říct. Pan profesor zřejmě hledá způsob, jak odvést pozornost od toho, co je ten problém.

Znovu říkám: kdyby toto udělal kterýkoli starosta – vzal peníze od stavební firmy, které dává zakázky, byl by nejen odvolán, ale odejde v želízkách.

Budete podávat trestní oznámení?

My teď uděláme velmi důkladnou hloubkovou kontrolu týkající se nákupu léků a zdravotnických prostředků ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Na základě výsledků se rozhodnu.

Takže trestní oznámení by bylo ve hře?

Uvidíme, jak dopadne kontrola. Já teď nechci nic předjímat. Ale pro mě už ten samotný princip, že ředitel nemocnice bere peníze od firem, se kterými je v nemocnici v kontaktu, je naprosto nepřijatelný. Neumím si toto představit.

Vláda teď schválila fond na výstavbu kliniky tradiční čínské medicíny v areálu hradecké nemocnice. Když jste o popisovaných praktikách pana ředitele věděl, neuvažoval jste o tom, že byste s fondem ještě počkal?

To se týká instituce, netýká se to lidí. Ten projekt běží dál bez ohledu na to, jestli tam bude ředitel A, nebo ředitel B. To je prostě projekt nemocnice, ne jednoho člověka.

Pokud jste o tom věděl delší dobu,...

Je to zhruba ty tři týdny, to je ta delší doba, před kterou se to objevilo v médiích.

...tak proč jste k odvolání přistoupil zrovna dnes, co bylo impulsem?

Dnes vyšlo najevo, že ten rozsah vedlejších příjmů je ještě větší. A ještě jsem zjistil jednu věc – že v majetkovém přiznání, která ředitelé přímo řízených organizací dávají za loňský rok, byly uvedeny ne úplně pravdivé údaje. To byla ta poslední kapka.

Je už jasné, kdo profesora Prymulu nahradí v čele nemocnice?

V tento okamžik je vypisováno standardní výběrové řízení.

Související