Ředitel hradecké nemocnice Roman Prymula, který je považován za jednu z tváří tuzemského zdravotnictví, skončil. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se ho rozhodl okamžitě odvolat. Důvodem je fakt, že Prymula prý inkasoval desítky milionů korun od společnosti Biovomed. V ní je podle obchodního rejstříku už od jejího vzniku jednatelkou i majitelkou Prymulova dcera.

"Zjištění, že porušoval zákon zamlčováním informací o střetu zájmů a pravdivě neinformoval o svých rozsáhlých soukromých aktivitách, považuji za natolik závažné, že jeho setrvání na místě ředitele veřejné fakultní nemocnice je nadále neudržitelné," uvedl Němeček. Ministerstvo v nejbližších dnech provede v nemocnici hloubkovou kontrolu.

Prymula, který je jedním z největších zastánců čínské medicíny v Česku a také předním českým vakcinologem, pochybení odmítá. "Já nevidím důvody pro odvolání. Nic nezákonného jsem neudělal," řekl Prymula.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Zároveň potvrdil, že inkasoval desítky milionů za klinické studie od společnosti Biovomed. Jejím společníkem a jednatelem je v současné době Prymulova dcera Karolína. Roman Prymula byl od roku listopadu 2013 do června 2016 na pozici prokuristy.

Spor mezi Němečkem a Prymulou

Podle poslední zveřejněné účetní závěrky za rok 2014 měla firma Biovomed dva zaměstnance a příjmy 41,7 milionu korun. Zisk byl přes sedm milionů korun. Roman a Karolína Prymulovi si za předloňský rok rozdělili odměnu 3,5 milionu korun.

Prymula uvedl, že podle něj neudělal nic, co by bylo v rozporu se zákonem. "Ty důvody jsou naprosto zástupné. Důvodem je osobní spor s ministrem," řekl HN Prymula. Dodal, že od firem, které Biovomedu zadávaly studie, hradecká nemocnice nakoupila léky asi za 48 tisíc korun. 

"Kdyby toto udělal kterýkoli starosta – vzal peníze od stavební firmy, které dává zakázky, tak nejen že by byl odvolán, ale odejde v želízkách," prohlásil Němeček. Podle jeho slov Prymulu vyzval, aby své aktivity ukončil. "On se k tomu příliš neměl," doplnil ministr zdravotnictví.

V čele Fakultní nemocnice Hradec Králové je Prymula od roku 2009, kdy vystřídal bývalého ministra zdravotnictví a poslance TOP 09 Leoše Hegera. Dříve působil například jako děkan Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.

Exministr Heger řekl HN, že Prymula byl skvělým ředitelem fakultní nemocnice. "Ať byly jeho mimopracovní aktivity jakkoli rozsáhlé, tak se to v žádném případě negativně do vedení nemocnice nepromítlo. Pokud jde o aktivity, které se objevily asi před 10 dny v médiích, tak o těch já jsem nic nevěděl. Ale věděl jsem o jeho aktivitách v různých klinických studiích, protože on před nejméně pěti lety deklaroval svůj střet zájmů a odstoupil z ministerské Národní imunizační komise právě proto, že začal tyto aktivity provozovat," uvedl Heger.