Jihočeští kriminalisté začali vyšetřovat daňové úniky v řádech desítek milionů korun. Mezi podezřelými je podle informací HN i společnost Elektra PV, která provozovala e-shop LevneElektro.cz a jehož provoz v minulém týdnu náhle zastavila.

Podezřelí se podle policie vyhýbali placení DPH díky řetězci firem, skrze které od roku 2013 nakupovali a prodávali elektroniku od dodavatelů z jiných států EU. "Čímž českému státu způsobili škodu, která je předběžně vyčíslena na několik desítek milionů korun," píší kriminalisté v tiskové zprávě.

Policisté v případu pod krycím názvem Eden zabavili hotovost, zmrazili několik bankovních účtů, osobní auta a jednu nemovitost.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Jihočeští kriminalisté celý případ prověřují pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, spáchaného formou spolupachatelství. Pokud se případ dostane až k soudu, hrozí za tyto trestné činy až deset let vězení.

E-shop LevneElektro.cz ještě před více než týdnem prodával zboží. Minulé úterý mu ale finanční správa zablokovala účty. Firma měla miliardový obrat.

Majitel firmy Petr Václav tvrdil, že za blokací stál podvod někoho z jejich 250 dodavatelů. "Důvodem je účast společnosti v obchodním řetězci firem, kterými byla podvedena a za jejichž protiprávní jednání při (ne)odvodu DPH nese díky přenesené daňové povinnosti odpovědnost," uvedl.

Finanční správa v pondělí znovu vyzvala českobudějovickou firmu Elektra PV, která LevneElektro.cz provozovala, aby ji zprostila mlčenlivosti, jíž je ze zákona vázána. "Bez toho se nemůžeme podrobně a kvalifikovaně vyjádřit ke konkrétnímu naznačovanému případu, tedy závažnému obvinění, které má za cíl zdiskreditovat a zpochybnit činnost správce daně," říká mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Petr Václav víc k případu neřekl. Nevysvětlil ani, proč zatím daňové úředníky nechce zbavit mlčenlivosti. "Bude to právní boj a já bych nerad naši firmu nějak poškodil," řekl pouze.

"Všichni zákazníci, kteří mají zboží uhrazeno, budou v maximální možné míře uspokojeni. K dnešnímu dni zbývá k odeslání méně než 10 zásilek," uvádí e-shop na svém webu.

Slibuje, že veškeré reklamace převzaté reklamačním oddělením do 21. června budou vyřízeny. "V současné době však není možné přijímat další reklamace, a to do rozhodnutí o dalším postupu. Prosíme vás o řešení reklamací prostřednictvím sítě autorizovaných servisů, které naleznete v manuálu ke zboží či na webových stránkách značky vašeho produktu," dodává provozovatel e-shopu.

Podezřelí se podle policie vyhýbali placení DPH pomocí řetězce firem, skrze které od roku 2013 nakupovali a prodávali elektroniku od dodavatelů z jiných států EU.

Lichnovský: Podvody s DPH metastázovaly

Podle šéfa Unie daňových poplatníků Ondřeje Lichnovského se podvody s DPH v Česku masově rozšířily. V rozhovoru pro DVTV i popsal situaci, kdy podnikatel zodpovídá za své dodavatele.

"Podnikatel dnes může za jistých okolností ručit za daňové povinnosti svých obchodních partnerů. Ten jediný možný důvod, kdy se tak může stát, je za předpokladu, že jste o tom podvodu věděl nebo jste o něm mohl vědět," popisuje Lichnovský s tím, že právě to musí finanční správa dokázat.

Podvody s DPH v Česku metastázovaly, jsou součástí prakticky všech obchodů, říká expert

Podvody s DPH v Česku metastázovaly, jsou součástí prakticky všech obchodů, říká expert