Po deseti letech se před soud vrátil jeden z případů z Kubiceho zprávy, která jen pár dní před volbami v červnu 2006 otřásla politickou scénou a ovlivnila volby. Jednomu z hlavních aktérů zprávy, která unikla na veřejnost, lobbistovi Františku Vybíralovi, soud teď zpřísnil trest.

Původní osmnáctiměsíční podmínku, kterou dostal za podplácení, přeměnil v nepodmíněný trest. Krátce poté se totiž dostal znovu do křížku se zákonem. "Během zkušební doby se dopustil další trestné činnosti," shrnula soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Edita Beranová. Podle soudu se dopustil půlmilionového podvodu.

Jediný odsouzený Kubiceho zprávy

Kubiceho zpráva popisovala, jak organizovaný zločin prorůstá do politiky. A dokumentovala to na řadě případů, kdy podle ní měla vzniknout škoda jdoucí do miliard korun.

Jediným odsouzeným ale nakonec zůstal právě Vybíral v zřejmě nejméně závažné kauze, zmiňované v třicetistránkovém spise: Nabízel totiž policistovi půl milionu korun, když mu opatří informace ze spisu, který policie vedla na jeho známého, pražského podnikatele s pozemky Miloše Červenku.

Policie původně stíhala i Červenku, toho ale soud osvobodil. Červenka tvrdil, že šlo o Vybíralovu aktivitu, o které nevěděl. A soud mu neprokázal opak.

Městský soud v Praze přitom původně osvobodil i Vybírala - podle něj se stal obětí nezákonné policejní provokace. Lobbista se od počátku hájil tím, že od policie chtěl jen získat informace, ale k předání úplatku jej navedli až detektivové.

Po dovolání státního zástupce ale Nejvyšší soud případ v roce 2013 vrátil k novému projednání: Podle něj vyprovokoval jednání policistů sám Vybíral.

A Městský soud v Praze mu proto v srpnu 2013 udělil osmnáctiměsíční podmínku.

Seženu obchody v Rusku

Jenže v době, kdy soud řešil jeho podplácení, se Vybíral dopustil dalšího trestného činu: Od olomouckého podnikatele Miroslava Kořenka během let 2012 a 2013 vylákal více než půl milionu korun, když mu sliboval, že mu zprostředkuje obchody v Rusku.

"Lhal, že potřebuje peníze na úhradu nákladů jako letenka, poplatky a podobně v souvislosti s vyřizováním ziskových obchodů v Rusku, ačkoliv věděl, že žádnou zakázku nikdy nezprostředkuje a že peníze nikdy nevrátí," uvedla Beranová.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Krajský soud v Ostravě loni v září potvrdil Vybíralovi dvouletý nepodmíněný trest za podvod. A Vybíral již také loni na podzim nastoupil do vězení. Místo dvou let si ale bude muset nakonec odpykat 3,5 roku - protože část půlmilionové sumy vylákal z Kořenka poté, co byl odsouzen, porušil podmínku a uvedený podmíněný trest se mu přičetl.

To, že někdy vylákané peníze vrátí, je přitom takřka nemožné. Vybíral totiž dluží desítky milionů korun. "Je proti němu vedeno celkem 14 pravomocných exekucí s požadovanou sumou ve výši 63 milionů korun plus příslušenství," uvedl mluvčí exekutorské komory David Sahula.