Odcházející šéf Útvaru pro odhalování zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta promluví před poslanci o poměrech v policii. Bude to na jednání bezpečnostního výboru, který již na tento čtvrtek svolal poslanec ANO Bronislav Schwarz.

"Svolal jsem to proto, aby se uklidnila situace. Jestliže vysoce postavení policejní funkcionáři i vrchní žalobci mluví do tisku o tom, že mají nějaké poznatky, a policisté napadají policejního prezidenta, nemůžu to oddalovat. Je to pro mě hodně závažné," vysvětlil Schwarz, který je zároveň místopředsedou bezpečnostního výboru.

Vedle Šlachty je na zasedání pozván také olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan a šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. Ten v pondělí v České televizi řekl, že je policejní prezident Tomáš Tuhý podezřelý z "brutálního" úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti. Tuhý následně oznámil, že kvůli tomu podal na Generální inspekci bezpečnostních sborů trestní oznámení pro podezření z pomluvy.

Šlachta chce mluvit o napojení lidí z policie na kriminální prostředí

Schwarz řekl, že při svolávání výboru postupoval přesně podle zákona. Předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) ale pro DVTV uvedl, že mu Schwarz ještě v pondělí řekl, že nic nepřipravuje. "Svolání výboru proběhlo úplně za mými zády. Ještě včera jsem s ním mluvil. Ujišťoval mě, že nic nestandardního nepřipravuje," prohlásil Váňa.

Další členka výboru, poslankyně ODS Jana Černochová, upozornila na to, že Šlachta předtím, než bude chtít na výboru promluvit, by měl být sněmovnou zbaven mlčenlivosti. Stejně tomu bylo v roce 2011 v případě bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka.

Stejně jako Schwarz, tak i koaliční KDU-ČSL podle svého předsedy Pavla Bělobrádka považuje za nezbytné, aby se k situaci v policii výbor sešel.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Pozvánka ještě nedorazila a informace budou určeny bezpečnostnímu výboru," řekl Šlachta, který o svolání výboru požádal. V pondělí pro Českou televizi uvedl, že chce výbor informovat o možném napojení policie na lidi z kriminálního prostředí. Šlachta odchází do civilu k poslednímu červnu, nesouhlasí s reorganizací celostátních policejních útvarů.

Kvůli přeměně policie budou ve středu jednat s prezidentem Milošem Zemanem ministr vnitra Milan Chovanec a ministr financí Andrej Babiš. Zeman se poté o den později k situaci vyjádří na tiskové konferenci, kterou svolal.

ANO udělalo "makedonský atentát"

Podle předsedy bezpečnostního výboru Romana Váni by bylo slušností, kdyby s ním Schwarz svůj postup před svoláním výboru konzultoval. Zneužití své nepřítomnosti ze strany místopředsedy výboru považuje za zcela zřejmé. ANO v minulém týdnu zdůvodnilo fakt, proč kvůli situaci v policii nakonec nevypovědělo koaliční smlouvu, tím, že nechce při cestě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v Číně spáchat tzv. sarajevský atentát.

"V tomto týdnu opět změnilo názor. Učinilo atentát makedonský," napsal Váňa v tiskovém prohlášení. Schůzka výboru byla podle něj původně plánována na nadcházející týden. S vědomím toho by členové výboru nemuseli schválit program čtvrtečního jednání.