Většina policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu podporuje svého šéfa Roberta Šlachtu, který na protest proti reformě policie odchází do civilu.

V prohlášení, které policisté předali v úterý ministru vnitra Milanu Chovancovi, se píše, že změny v útvaru jsou nepřipravené a nebyly s nimi odborně prodiskutovány.

"Mimořádně nás zasáhlo, že řada z nich, včetně ředitele, vedení a také řadových příslušníků ÚOOZ, považuje svůj nesouhlas s navrhovanými reformami za natolik zásadní, že vylučují možnost dalšího působení v řadách policie," stojí v usnesení, které sepsali detektivové ostravské expozitury útvaru.

"Považujeme rovněž za alarmující, že se o záměrech policejního prezidia dozvídáme téměř výhradně z médií, a nikoli v rámci otevřené, široké diskuse," píší policisté.

Podle policistů je řešením, že se stopne slučování Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupční policie, jak ho minulý týden ohlásil policejní prezident Tomáš Tuhý.

"Jako jediné východisko z této kritické situace spatřujeme zastavení těchto neuvážených, nesystémových a především nevratných kroků a vytvoření podmínek pro seriózní veřejnou a zejména odbornou diskusi o tom, zda vůbec, případně v jaké podobě by se zvažovaná reorganizace měla uskutečnit," píší detektivové.

Slučování útvarů je podle policistů, ale i státních zástupců nepřipravené. A podle kritiků bylo jediným účelem odstranění ředitele Šlachty. Podle plánu policejního prezidenta Tuhého se mají jednotky sloučit, aby se nepřekrývaly v práci – například obě se věnují korupci nebo hospodářské kriminalitě.

Jenže záměr policejního prezidia byl až do minulého týdne fakticky tajný. Státní zástupci si stěžují, že ručí za výsledek trestních kauz – a přesto jim o tak závažné změně nikdo neřekl. To nahrává kritikům, kteří tvrdí, že jediným účelem slučování je zbavit se ředitele ÚOOZ Šlachty.

V úterý kvůli slučování zasedala Bezpečnostní rada státu, která se dohodla, že reorganizace nezačne podle původního plánu už 1. července, ale až o měsíc později. Události dál způsobují pnutí ve vládě: šéf ANO Andrej Babiš varuje, že ČSSD porušuje koaliční smlouvu. A požaduje, aby ministr Chovanec záměr na sloučení útvarů neodsouhlasil ani po 1. srpnu.