Výchovný ústav v Chrastavě bude zrušen, oznámila na tiskové konferenci ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Ve městě zůstane jen dětský domov se školou. Chlapci starší 15 let se přestěhují do jiných výchovných ústavů, kde budou pokračovat ve vzdělávání.

Ministryně tak reagovala na obavy, které podle ní neodůvodněně vyvolala bývalá ředitelka ústavu Markéta Sochorová. Ta rezignovala, když kontrola zjistila nepřijatelné praktiky při zacházení s chovanci ústavu. "Paniku vyvolala neodůvodněně. Ministerstvo nedělalo žádné nepředvídatelné kroky, jen chceme, aby se dodržoval zákon," řekla Valachová.

Starosta Chrastavy Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj) následně upozornil, že se občané obce po zmírnění pravidel v ústavu obávají o svou bezpečnost. Zmiňoval zejména jednoho chlapce, který měl být na útěku. Valachová to odmítla, ale uzavření ústavu považuje za nejlepší řešení pro stabilizaci situace."Důkladně jsem se informovala na každého chlapce včetně toho, jestli se jedná o zvlášť nebezpečné delikventy. Žádní vrazi se v daném zařízení nenacházejí a minulost chlapců se nijak neliší od jiných zařízení," uvedla Valachová.

"Nedivím se panu starostovi, že se bojí o bezpečnost. Ale asi neví, nikdo ho o tom dříve neinformoval, že za bývalého vedení byla soustavně na útěku třetina chlapců,” řekla na tiskové konferenci ministryně Valachová. Chlapci by se měli přesunout do jiných zařízení, zřejmě nejpozději v září, kdy už by se měli vzdělávat v jiné škole.

Přidáme ti, jen když se chováš slušně

Ústav před konkurzem na nového ředitele vede speciální pedagožka a psychoterapeutka Soňa Cpinová, bývalá ředitelka Diagnostického ústavu pro mládež a Střediska výchovné péče v Brně. Právě ona změnila pravidla ústavu.

V ústavu byl za bývalého vedení zaveden velmi složitý systém hodnocení, v němž výrazně převažovalo nebezpečí získání záporných bodů. Pobyty dětí mimo ústav i možnost přidání při jídle byly vázány na hodnocení. Byl omezen kontakt s rodinou. Při negativním hodnocení byly dětem stříhány vlasy bez ohledu na jejich představu. Používaly se kolektivní tresty.

Bývalá ředitelka Sochorová odmítla, že by výrazně chybovala. "Myslím, že kluci potřebují hranice, potřebují pravidla a potřebují je důsledně dodržovat. Máme kategorii chlapců, kteří pravidla z rodiny neznají, žádná jim nebyla nastavena. Tím, že jsme důslední, si myslím, že s nimi máme dobré výsledky," řekla novinářům minulý týden Sochorová, která v ústavu pracovala 17 let, z toho šest let jako ředitelka.

"Chtěla bych ubezpečit veřejnost, že takové poměry v ostatních dětských domovech a výchovných ústavech nepanují a jejich vedení svou roli zvládá," doplnila Valachová. "V ostatních zařízeních neexistuje taková útěkovost ani bodový systém, který je tvrdší než při výkonu trestu dospělých pro vrahy," uvedla. 

Rozhodnutí ministryně zklamalo zástupce ředitele chrastavského ústavu Rudolfa Urbana. "Věřili jsme, že se to vyřeší a navrátí stav, co byl před tím," řekl. Obává se toho, co bude se zaměstnanci. "Kapacita dětského domova je 14 míst, výchovného 22. Utlumení tedy bude více než poloviční," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist