Podnikatel Vladimír Kroužecký odmítl, že by byl hlavní postavou, která se skrývala za společností Key Investments. Uvedl to v pondělí při výpovědi před pražským městským soudem, kde odmítl názor stíhaného advokáta Ivo Haly. Tvrdí, že z investiční společnosti odešel na podzim 2007, od té doby neměl na dění ve firmě vliv, přestože působil ve firmách, které s Key Investments spolupracovaly.

Trojice z Key Investments obrala lidi o stovky milionů, tvrdí žalobkyně. Táhlá kauza se dostala k soudu - čtěte ZDE

V kauze Key Investments podle obžaloby přišlo 45 poškozených subjektů nejméně o 873 milionů korun. Na lavici obžalovaných kvůli tomu sedí bývalý předseda představenstva Daniel Brzkovský, místopředsedkyně Klára Fenstererová a členka představenstva Alena Šťastná. Všichni vinu odmítají.

Právník Hala je stíhán v souvislosti s reorganizací společnosti Via Chem Group, jejíž zmanipulovaná insolvence byla podle obvinění potřeba, aby ústecká chemička zůstala pod vlivem miliardáře Petra Sisáka. V březnu při výpovědi před soudem označil za hlavní postavu KI Kroužeckého. Tvrdil, že Brzkovský plnil jeho přání.

Kroužecký to ale odmítl. Do podzimu 2007 ve firmě pracoval jako interní auditor. Zastupoval akcionáře - britskou firmu Efficient Investments. Tato společnost je známá tím, že v ní před lety krátkodobě působil bývalý kancléř prezidenta Jiří Weigl. Její dceřiná firma přes slovenskou pobočku KI také půjčila peníze bývalému premiérovi Stanislavovu Grossovi na pochybný obchod s akciemi Moravia Energo, na němž vydělal několik desítek milionů korun. Kroužecký v pondělí reagoval tak, že média KI s kauzou Grosse spojila "zcela nespravedlivě".

Před soudem také tvrdil, že na jeho odchod z KI tlačil právě Hala. Nevadilo mu to. "Stejně jsem chtěl odejít," vysvětlil Kroužecký soudu. Dodal, že při jeho působení v KI neměl Hala ve společnosti žádnou funkci, i přesto měl mnohdy více informací než on. Na odchodu se Kroužecký naopak bez problémů domluvil i s obviněným Brzkovským. Jedním z důvodů byla právě aféra kolem bývalého premiéra Grosse. Kroužecký je podle dostupných informací synovcem Jana Kroužeckého - bývalého spoluvlastníka Sokolovské uhelné.

Key Investments je od roku 2012 v konkurzu. Návrh na insolvenci na sebe podala sama s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam. Dodnes se neví, kde peníze skončily.