Léčba kmenovými buňkami není v současné době dostatečně podložena, říká ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Václav Hořejší. Podle něj důvěra pacientů kvůli kauze senátorky Evy Sykové klesne.

Její tým nabízel lidem s nevyléčitelnou chorobou ALS účast na experimentální léčbě kmenovými buňkami za úhradu, přestože ze zákona mají mít pacienti účast v klinické studii zdarma. "Slovo 'chyba' je v tomto případě příliš slabé. Nikoho z našeho ústavu by něco takového ani nenapadlo," komentuje Hořejší případ vědkyně Sykové. 

Jak kauza vědkyně Evy Sykové změní situaci v oblasti kmenových buněk v Česku?

Myslím, že solidní výzkum to nijak neohrozí, spíše naopak. Všichni si budou dávat více pozor, aby nepřeháněli význam svých výsledků, a obzvláště opatrní budou při slibech praktických aplikací.

Klesne důvěra pacientů v to, aby se pokusili vyléčit pomocí kmenových buněk?

To rozhodně - a je to tak správné, protože v současnosti taková "léčba" není dostatečně podložena výsledky řádných klinických studií.

Byla chyba, že si Eva Syková nechávala za terapii zaplatit? 

Slovo "chyba" je v tomto případě příliš slabé. Nikoho z našeho ústavu by něco takového ani nenapadlo.

Je v Česku dost finančních zdrojů, aby bylo možné léčbu kmenovými buňkami uhradit jiným způsobem než z peněz pacientů?

Pokud bude ověřeno, že léčba pomocí kmenových buněk je skutečně účinná, není pochyb, že taková léčba bude hrazena zdravotními pojišťovnami. Jediná dosud jasně účinná léčba tohoto typu je transplantace kostní dřeně, která je takto již dávno hrazena.

Máte informace o tom, kolik zhruba klinických studií nyní v Česku probíhá?

Já vím jen o té jediné, o které se mluví v souvislosti s nynější kauzou. 

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Jaká je zatím úspěšnost léčby kmenovými buňkami?

V žádné dosud provedené klinické studii nebyla dosud jednoznačně prokázána jakákoli účinnost, opak tvrdí pouze několik metodicky problematických studií.

Pozitivní výsledky jsou pouze u některých experimentálních studií na zvířatech - myších nebo potkanech.

Nehrozí, že dojde k zastavení některých klinických studií?

Ve světě probíhá takových studií celá řada, tato česká kauza je zcela jistě nijak neohrozí, ve světě ani nebude zaznamenána.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist