Bývalý prvoligový brankář Liberce Zbyněk Hauzr, který je spolu s dalšími sedmnácti fotbalisty a rozhodčími obžalován coby člen sázkařské mafie z korupce a manipulace s výsledky českých fotbalových zápasů, si příští pondělí nemusí chystat oblek a vydat se přes celou republiku na jih ke strakonickému soudu.

Napjatě očekávané líčení, kde se má Hauzr a spol. zpovídat ze svých činů, se odkládá. A nikdo zatím neví, na jak dlouho. Soudce Tomáš Uldrich ho musel odročit na neurčito, protože jeden z obhájců protestuje proti tomu, aby se kauza řešila právě ve Strakonicích. "Advokát jednoho z obžalovaných vznesl námitku místní nepříslušnosti," řekl Uldrichův kolega soudce a současně mluvčí soudu David Moravec.

Jde o zdánlivou formalitu, musí ji ale napřed posoudit pražský vrchní soud. Určitě to nebude hned, hovoří se minimálně o několika měsících. A protože se blíží léto a dovolené, je klidně možné, že proces nezačne dřív než těsně před Vánoci. Anebo až po nich. "Přesnou dobu nelze předjímat," podotkl Moravec.

Na konání soudu ve Strakonicích si stěžuje právník Petr Slepička, který hájí rozhodčího Jana Kalendu. Odmítá však, že jde o taktický manévr, jak začátek soudu zdržovat. "Mně i mému klientovi je jedno, zda soud začne v červnu, nebo jindy. Důležité je, aby to procesně bylo všechno správně," tvrdí advokát, který má k fotbalu blízko. V minulosti pracoval v legislativní sekci fotbalového svazu, byl sekretářem arbitrážní komise a hájil i prvoligové fotbalisty, kluby a funkcionáře včetně expředsedy svazu Pavla Mokrého.

Soud se má ve Strakonicích konat proto, že na Strakonicku došlo k prvnímu trestnému činu celé rozsáhlé kauzy. Advokát Slepička však argumentuje tím, že konkrétně jeho klient se na jihu Čech ničím neprovinil. A že by tedy nemusel k soudu cestovat mnoho desítek kilometrů, podobně jako další obžalovaní a jejich obhájci, kteří bydlí v různých koutech země. "Například můj klient se měl údajného trestného činu dopustit v Praze. Proč se to tedy neřeší v Praze? Proč bychom měli z celé republiky jezdit do Strakonic? Vždyť to nedává ani ekonomickou logiku," tvrdí Slepička.

Vadí mu i to, že jeho klient nebude souzen sám a kauza se bude prodlužovat. Soud sice rozdělil osmnáct obžalovaných, ale jen na dvě samostatné skupiny. "Máme v našem případu jen jednoho svědka a na odposleších asi tři věty. Mohlo být hotovo za jedno dopoledne, jenže takhle se to zbytečně protáhne," říká Slepička.

Jeho klient Jan Kalenda je obžalován z toho, že si v září 2013 jako hlavní sudí prvoligového utkání staršího dorostu mezi Hradcem Králové a Baníkem Ostrava nechal slíbit od strakonického šíbra Michala Káníka šest tisíc eur (v přepočtu podle tehdejšího kurzu zhruba 154 tisíc korun) za to, že v duelu padne po patnácté minutě hry čtyři a více gólů. Detektivové pak sledovali, jak si peníze v pražském obchodním centru vyzvedla Kalendova manželka.

Obžalovaný je i Michal Káník, svůj trest už si ale vyslechl. Soudce Uldrich mu dal začátkem letošního roku podmínku. Přesto by ale Káník měl jít do vězení. HN minulý týden jako první informovaly, že podmínka za fotbalovou korupci byla už druhá v krátké době za sebou a soud Káníkovi první podmínku za daňové podvody v účetnictví strakonického fotbalového klubu proměnil v tříletý nepodmíněný trest. Rozsudek zatím není pravomocný a bude ho řešit českobudějovický krajský soud. Káník je každopádně prvním Čechem, kterého soud v souvislosti s fotbalem poslal za mříže.

Kromě Káníka už dostali podmínky další tři fotbalisté, zbylých osmnáct bude dál na verdikt čekat.

Celkem se na sázkových podvodech podílelo podle policie 22 lidí. Žalobce tvrdí, že byli napojeni na východoasijské sázkařské gangy a v letech 2012 a 2013 ovlivňovali zápasy první ligy a nižších a mládežnických soutěží. Inkasovali za to dohromady desítky tisíc eur, mafie pak na zmanipulovaných zápasech vydělávala o řád vyšší částky.

Související