Praha 3 podá trestní oznámení kvůli squatterům v objektu v Jeseniově ulici na Žižkově, kde působí Autonomní sociální centrum Klinika. Městská část se obává o bezpečnost občanů. O usnesení, které přijala rada, informovala městská část v tiskové zprávě. Zároveň městská část na pondělí svolala bezpečnostní grémium, zve i ministry. Aktivisté měli objekt do března vypůjčený na základě smlouvy, od té doby jej obývají nelegálně. V minulých týdnech tam anonym třikrát nahlásil bombu.

"Trestní oznámení se týká několika možných trestních činů, a to šíření poplašné zprávy, neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytového prostoru a schvalování trestného činu," popsala mluvčí Iva Vojtková.

Na pondělí tak kvůli obavám o bezpečnost obyvatel svolala městská část bezpečnostní grémium. Pozvala na něj ministra financí Andreje Babiše (ANO) a ředitelku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřinu Arajmu, aby je informovali o budoucnosti objektu. Pozvání dostal také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a zástupci policie.

Squatteři z Autonomního centra Klinika objekt obsadili koncem roku 2014 a později jim ho ÚZSVM na rok půjčil. Poté, co výpůjčku neprodloužil, obývají aktivisté budovu bývalé polikliniky od 3. března nelegálně. Každý den jim nabíhá tisíc korun pokuty, už jde téměř o 90 tisíc korun. Část z nich zaplatili.

Anonym v posledních týdnech třikrát v objektu nahlásil bombu, dvakrát poté policie budovu evakuovala a aktivisty do ní nepustila zpět. Pokaždé se ale vrátili a komunitní centrum Klinika proti vůli úřadů dál provozují.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist