Den po svém odvolání z pozice ředitelky Ústavu experimentální medicíny skončila Eva Syková také v Radě vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Na funkci sama rezignovala poté, co jí to dopoledne doporučili nejprve místopředseda vlády Pavel Bělobrádek a po něm také premiér Bohuslav Sobotka.

Vědkyně současně v rozhovoru pro Radiožurnál uvedla, že zvažuje i vlastní odchod z pozice šéfky Ústavu experimentální medicíny. Ředitel Akademie věd Jiří Drahoš jí sice z funkce včera odvolal, jeho krok ale musí potvrdit rada ústavu.

Už dopoledne poslala médiím několikastránkové vyjádření, ve kterém svoje jednání při klinické léčbě nemoci ALS obhajuje. Tým Sykové podle televizní reportáže nabízel lidem s nevyléčitelnou chorobou ALS účast na experimentální léčbě kmenovými buňkami za úhradu. Přestože ze zákona mají mít pacienti účast v klinické studii zdarma, dostávali nabídku přispět částkou 150 tisíc korun speciálně vytvořené nadaci Buněčná terapie. Podle Drahoše tímto přístupem Syková lidsky selhala a šla za hranice lékařské etiky. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se