Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš v úterý navrhl odvolat vědkyni a senátorku Evu Sykovou z funkce ředitelky Ústavu experimentální medicíny AV ČR, protože kauzou léčby kmenovými buňkami podle něho poškodila dobré jméno celé akademie i samotného ústavu. Drahoš tak učinil po zasedání předsednictva Akademické rady AV ČR.

"Důvodem rozhodnutí jsou závažné skutečnosti související s využíváním kmenových buněk pro pacienty s amyotrofickou laterální sklerózou," uvedl předseda Akademie věd Jiří Drahoš.  

Ten má Sykovou sice právo odvolat, ale jeho rozhodnutí musí potvrdit rada ústavu. Její předsedkyní je právě Syková. Není obvyklé, aby předsedou rady byl zároveň ředitel ústavu, protiprávní to však také není.

Pokud by rada odvolání nepotvrdila a Sykovou nechala ve funkci, musela by věc pravděpodobně podle mluvčího akademie Jana Martinka řešit dozorčí rada ústavu.

Syková přitom jakákoliv obvinění odmítá. "Za nic takového nenesu odpovědnost, zmiňované okolnosti se nezakládají na pravdě. Jen jsme se snažili pomoci pacientům," uvedla krátce po svém odvolání.

Místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek se chce nejprve seznámit s dokumenty, které mu Syková předloží. Zatím proto nedá podnět vládě k jejímu odvolání z vládní rady pro výzkum.

Podle Bělobrádka jde o závažné informace, které se nesmí zlehčovat, je ale potřeba postupovat racionálně, rozvážně a oprostit se od emocí.

"V reakci na poslední vývoj a odvolání Evy Sykové z postu ředitelky Ústavu experimentální medicíny jsem se rozhodl projednat i její působení v Radě pro výzkum, vývoj a inovace, v níž je místopředsedkyní. Sejdu se s profesorkou Evou Sykovou a s premiérem Bohuslavem Sobotkou a následně veřejnost seznámím se svým rozhodnutím," uvedl Bělobrádek. 

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Vědecký tým Sykové, který v motolské nemocnici provádí experimentální léčbu ALS, si nechával od svých pacientů za terapii kmenovými buňkami vyplácet 150 000 korun. Účast na klinické studii je přitom ze zákona bezplatná. O případu informovaly týdeník Respekt a pořad Reportéři ČT. Podle televize chystá vedení motolské nemocnice žalobu na porušení dobrého jména.

Vliv kmenových buněk na smrtelné onemocnění, při kterém pacientům ochabuje svalstvo, se dosud nepodařilo prokázat. Do pěti let od propuknutí ALS nemocní lidé obvykle umírají. Podle Ústavu experimentální medicíny není pravda, že za účast ve studii museli klienti platit.

Motolská nemocnice musí kmenové buňky ze zákona aplikovat zdarma, protože jde o experimentální studii s neověřenými výsledky. Platbu za terapii kmenovými buňkami ale televizi potvrdilo několik pacientů či jejich příbuzných.

Eva Syková vedla Ústav experimentální medicíny od roku 2011, od roku 2012 je senátorkou za Prahu 4. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist