Páteční jednací den sněmovny skončil předčasně, trval asi hodinu.

Důvodem byla nepřítomnost ministra financí Andreje Babiše (ANO), který měl v závěrečném schvalovacím kole uvést šest předloh. Babiš se z pátečního jednání omluvil. Stal se za to terčem kritiky poslanců pravicové opozice.

Babiš je v pátek na návštěvě Zlínského kraje a na dopoledním programu měl například návštěvu Uherskohradišťské nemocnice.

Podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) se Babiš schůzky zúčastnit měl. "K práci ministrů patří chodit do sněmovny, byť se mu to třeba nemusí líbit, že musí polemizovat s názory opozice," vysvětlil Sobotka. To je ale demokratický systém, dodal.

"Asi někde rozdává koblihy"

V polovině projednávání zákona o registru znečištění životního prostředí si poslanci na páteční schůzi vzali přestávku. K dalším zákonům už se však nedostali, vadilo jim, že ministři schůzi sněmovny ignorují.

"Nemám nic proti tomu, dělat v pátek reklamní kampaň. Ale ať ji můžeme dělat všichni, a ne jen někteří. Navrhuji přerušit jednání schůze," přednesl návrh poslanec za ODS Zbyněk Stanjura.

Poukázal tak na nepřítomnost Andreje Babiše. "Asi někde rozdává koblihy," zaznělo ve sněmovně. 

Nepřítomnost ministra financí zkritizoval i šéf TOP 09 Miroslav Kalousek: "Koblihy byly dnes přednější."

Sám Babiš považuje svolání schůzky na pátek, kdy je v Hradišti, za naschvál. "Pan premiér dobře věděl, že jsem tady. Věděl, že pan Bělobrádek je pryč. Nechápu, proč se dělají takové naschvály, že se to svolá na takový termín. Tady bylo pozváno X lidí na toto jednání a já jsem to nebyl ochoten zrušit," řekl ministr financí.

"V pondělí se budeme celý den dohadovat na rozpočtu, tak myslím, že by to počkalo do pondělka," dodal s tím, že schůzka je podle něj šaškárna ministra Němečka.

Babiš ale podle Sobotky mohl plánovaný program na Zlínsku upravit. "Je třeba odlišit ty důvody. Nebyl problém s lidovci, pan Bělobrádek měl jednání v zahraničí, mám pochopení, že nelze zrušit jednání v zahraničí," řekl Sobotka. "Naopak problém byl s ANO, takže si myslím, že předseda se měl zúčastnit koaliční schůzky," dodal. 

Boj o kuřárny

Roztržka na hlasování sněmovny vznikla kvůli schváleným kuřárnám. Ty navrhl opoziční poslanec Marek Benda a údajně právě kvůli nim část poslanců ANO potopila celý protikuřácký zákon.

Babiš přiznal, že osm poslanců ANO, kteří Bendův návrh podpořili, udělalo chybu.

Podle předsedy část ANO poté pro zákon nehlasovala, protože byl po přijetí Bendova návrhu odlišný od verze schválené vládou. Podle něj ČSSD ve sněmovně již poněkolikáté použila stejný postup.

"Je to stejná metoda. Stejně to udělal Šincl (Ladislav, ČSSD) s pojišťovnami, stejně to bylo s hazardem. Akorát z nás dělají blbce, protože my nemáme tyhle způsoby ve sněmovně, my nemáme tuhle tradici, že lobbisti ovlivňují velké politické strany a ty se tváří, že něco chtějí, a v reále dělají úplný opak," uvedl Babiš.

Páteční schůze následně skončila po dokončení rozjednaného zákonu o integrovaném registru znečištění životního prostředí.

Někteří poslanci to viděli jako selhání fungování celé sněmovny.

"Je to vrchol chaosu, který tady máme a který se projevil už ve čtvrtek při interpelacích. Je ale naprostý vrchol, když se místopředseda vlády nedostaví na projednávání svých zákonů, to považujeme za skandální," uvedl šéf komunistických poslanců Vojtěch Filip.

Ministryně Michaela Marksová, která byla jako jedna z mála přítomná jednání sněmovny, rozhodnutí poslanců označila za špatné. "Mě to mrzí, měla jsem zde na třináctou hodinu připravenou docela důležitou novelu. Co se týká nespokojenosti s absencí ministrů, sama jsem se například ve čtvrtek nemohla dostavit na interpelace, protože jsem měla k projednání dva body v Senátu a čekala jsem tam několik hodin," uvedla ministryně.

Babiše se zastal i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Uvedl, že se program jednání sněmovny změnil, navíc ministr financí byl na jižní Moravě na pracovní návštěvě s ministrem kultury Danielem Hermanem. "Na program se dostaly body, které byly plánovány na středeční jednání, a pan ministr Babiš počítal s tím, že tohoto jednání se zúčastní. Je to technická záležitost, a proto byla schůze přerušena," dodal Faltýnek.