Jdete městem kdesi na Blízkém východě a najednou z ruiny kamenného domu střílí terorista. A vedle něj druhý, třetí. Pokud okamžitě nezareagujete a nezasypete je dávkou ze samopalu, nepřežijete. Tedy naštěstí jen virtuálně.

Ve skutečnosti stojíte před projekčním plátnem, na které speciální počítač ozbrojené nepřátele jen promítá. V naaranžovaných situacích se takhle učí zejména vojáci bojovat v rozmanitém prostředí - ve městě, otevřeném terénu nebo na poušti. Záleží na tom, jaký scénář jim instruktor výcviku pustí.

Nově vyvinutý špičkový simulátor střelby si v pátek odpoledne budou moci vyzkoušet i lidé, kteří navštíví areál firmy Saab Czech ve Slavkově u Brna. Firma, která je dceřinou společností švédského výrobce letadel a zbraní a zaměřuje se právě na vývoj a výrobu simulátorů, pořádá ve svém areálu den otevřených dveří a ukáže ještě jednu novinku ze svých výzkumných laboratoří: trenažér indického vojenského nákladního vozidla Ashok Leyland. Ten firma Saab Czech vyvinula na objednávku pro indického výrobce, jenž nedávno prodal letňanskou Avii zbrojaři Jaroslavu Strnadovi. Ashok simulátor využije při dodávkách pro indickou armádu.

Trenažér je modelem kabiny nákladního vozu na šesti hydraulických osách, které věrně kopírují reálné chování a náklony vozu. Místo čelního a bočních skel kabiny se řidič nedívá na plátno jako v minulosti u jiných simulátorů aut, ale revolučně na velké LCD displeje, kde mu instruktor ve velmi vysokém rozlišení promítá nahrané situace. Například přejezd různých překážek v terénu.

Trénink bez milionových škod

Výhodou výcviku na simulátorech je nezranitelnost stroje, pokud řidič například spadne ze srázu nebo těžké nákladní auto převrátí na bok. "V realitě by nováček způsobil škodu za miliony korun, tady se nic nestane," říká jednatel společnosti Saab Czech Jiří Veselý.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Slavkovská firma usiluje s indickou automobilkou o kontrakt na dodávku šesti stovek těchto kabinových trenažérů, smlouva je již před podepsáním. První dva kusy už jsou v Indii, třetí zůstal v Česku na předváděcí akce.

Smlouva, jejíž detaily Veselý odmítl zveřejnit, zajistí práci na zhruba deset let. Kabiny se už ale budou montovat přímo v Indii, kde se budou vyrábět i hardwarové součásti, jako třeba volant nebo palubní deska. Češi dodají jen softwarové vybavení a jeho aktualizace.

Simulátor střelby pak firma nabízí především vládám k výcviku vojáků, ale i policistů nebo tajných služeb. Už dnes na výrobcích ze Slavkova trénují nejen čeští vojáci ve Vyškově, ale i v dalších zemích světa.

Nejnovější model střeleckého simulátoru umí i světový unikát: zpětný ráz. Napodobí tedy střelbu tak věrně, že díky stlačenému plynu zbraň po každé ráně v ruce cukne. "Reálně vás kopne," říká Jiří Veselý s tím, že zbraně jsou doslova prošpikované čidly, které přenášejí informace do počítače. "Je to nadupané elektronikou," dodává Veselý.

Vysokorychlostní kamery - zjednodušeně řečeno - snímají paprsky, neboli rány z pušek, a vrací je do počítače. Ten pak vyhodnocuje, která zbraň kam míří a střílí. Systém zároveň ví, co se se zbraní děje. Zejména kolik má nábojů. Nedovolí tak vystřelit víckrát, než by ve skutečném terénu bylo možné. Počítač pak vyhodnocuje úspěšnost palby, a tedy i celého výcviku.

Střelba se dá trénovat se širokým spektrem zbraní. K dispozici jsou pistole, samopal, kulomet, útočná puška, minomety i protitankové zbraně. Vždy jde o přesné repliky těch skutečných.

Saab Czech vyvinul i speciální zbraně pro odstřelovače. Snajpři se učí, jak se správně dívat přes puškohled, jak správně mířit. Puškohled je navíc vybaven vlastním displejem, který zaostřuje obraz ve větší vzdálenosti. Střelec tak vidí detaily běžným okem nepostřehnutelné.

Jednotlivé simulátory, na kterých může současně trénovat až dvanáct střelců, se navíc dají vzájemně propojit do jednoho scénáře. V jednu chvíli tak proti sobě mohou bojovat celé skupiny. "Vytvoří se jedno velké bojiště," podotkl Jiří Veselý.