Případ skupiny Ztohoven, která loni na podzim vyvěsila na Hradě místo prezidentské standarty obří červené trenýrky, jde k soudu. Státní zastupitelství v pondělí podalo obžalobu na tři členy uskupení z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci, hrozí jim až tři roky vězení. Případ bude řešit Obvodní soud pro Prahu 1. Uvedl to státní zástupce Jan Lelek, který případ dozoruje. Vyvěšením trenýrek protestovali aktivisté proti politice prezidenta Miloše Zemana.

"V intencích soudu bylo doplněno dokazování a důkazy jsou dle našeho názoru dostačující," uvedl Lelek. Případem se soudy zabývaly loni ve zkráceném řízení. Obvodní i odvolací soud však odmítly performery potrestat, ve spisu podle nich chyběly důkazy o tom, že čin spáchali právě obvinění. Případy se vrátily policii k došetření a ta dokazování doplnila.

Obří červené trenýrky vyvěsili členové skupiny Ztohoven místo prezidentské standarty 19. září 2015. Podle nich představují "standartu muže, který se nestydí za nic". Po činu zveřejnili prohlášení, ve kterém kritizovali například údajný příklon prezidenta k diktátorským režimům nebo jeho vulgarismy v živých přenosech.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček následně uvedl, že byla poškozena střecha a stožár a také se ztratila standarta za 33 tisíc korun. Podle Ztohoven standarta uletěla. Celková škoda je podle Ovčáčka skoro 100 tisíc korun.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Členové Ztohoven na střechu Hradu vylezli po lešení, převlečeni za kominíky. Policie je zadržela až po činu. Kvůli snadno překonaným bezpečnostním opatřením Hradu musel ve funkci skončit šéf bezpečnostního odboru Pražského hradu Jan Fulík a velitelé Hradní stráže Radim Studený a prezidentovy ochranky Petr Dongres.

Skupina Ztohoven proslula intervencemi do veřejného prostoru. Nejznámější je akce Mediální realita, při které se skupina napojila do televizního vysílání se simulovaným atomovým výbuchem. Na výstavě v Praze zase zveřejnila telefonní čísla některých politiků.

Související