Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) spustili rozsáhlou akci mířící do vnitřních struktur policie. Zadrželi několik lidí, včetně vysoce postaveného detektiva protikorupční policie. Jako první o akci informovala ČT.

"Mohu potvrdit, že probíhá realizace v trestní věci, kterou dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze," řekl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták s tím, že bližší informace nemůže poskytnout, protože právo informovat si vyhradili žalobci.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej potvrdil zadržení jednoho policisty z oddělení. "Došlo k omezení na svobodě jednoho policisty z našeho útvaru," uvedl s tím, že více informací v tuto chvíli nemá. Podle zjištění Aktuálně.cz má jít o vedoucího druhého oddělení odboru korupce Radka Holuba.

Ten na ÚOKFK přišel zhruba před pěti lety z pražské kriminálky. Podle bývalých kolegů jde o spolehlivého policistu, který se právě proto vypracoval až do pozice šéfa oddělení.

Holub jako svědek nedávno vypovídal například u soudu s dalším exdetektivem útvaru Rostislavem Kotrčem. Kotrč byl obžalovaný z toho, že vynášel informace z vyšetřování korupce na Ředitelství silnic a dálnic. Soud jej následně osvobodil.

Podle týdeníku Respekt případ souvisí s odposlechy, které byly nalezeny u pražského kriminalisty Pavla Klučky. Právě on je prý mezi zadrženými, stejně tak i jeho spolupracovník Pavel Nevtípil a policista z protikorupční policie. Server Neovlivní.cz však uvedl, že Nevtípil, který vyšetřuje podezření z dotačního podvodu souvisejícího se stavbou farmy Čapí hnízdo, zadržen nebyl. "Do této chvíle mě nikdo nekontaktoval, nevyslýchal, neobvinil a ani nezadržel," řekl serveru Nevtípil.

Podle informací Respektu měl skupinu vést bývalý policista Igor Gáborík, který prý donášel nejmenovanému vlivnému pražskému lobbistovi. Kdysi byl údajně napojen i na Radovana Krejčíře.

Klučka vede v pražské policii odbor hospodářské kriminality. Deník Právo nedávno napsal, že policista objevil odposlechy v kancelářích týmu, který prověřuje podezření na dotační podvod související se stavbou luxusní farmy Čapí hnízdo vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Odposlechy se ale podle Respektu netýkají Čapího hnízda, i když se zřejmě na vyšetřování tohoto možného dotačního podvodu podílel další muž, o kterého se v souvislosti s touto operací zajímá policie – zmíněný Klučkův blízký spolupracovník Nevtípil.

Někteří mají jen vypovídat

Ne všichni zadržení budou podle týdeníku obviněni. Někteří jsou zadrženi jen k výpovědím a s údajnou trestnou činností nemají nic společného.

Detektivové se kromě policistů zajímají podle Respektu i o státní zástupce, konkrétně městskou státní zástupkyni Dagmar Máchovou.

Máchovou a Klučka spojuje případ předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik, na který v roce 2010 policii upozornil podnikatel Vladimír Sitta. Máchová jako dozorující státní zástupkyně zablokovala Sittovi a jeho synovi poloviční podíl v jejich tiskárně Neograph a nepřímo pomohla k tomu, aby jejich společník Jan Janků se svými lidmi papírnu ovládli.

Sitta, jeho syn a ještě právník Neographu byli pak Máchovou obžalováni kvůli údajnému tunelování tiskárny. Za policii vedl stíhání právě Klučka a také Nevtípil. Na podzim 2015 pražský městský soud uznal všechny tři muže vinnými.