Prezident Miloš Zeman vetoval novelu školského zákona, která by měla přinést povinnou maturitu z matematiky či místa ve školkách i pro dvouleté děti. Sdělil to hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident tak učinil na základě doporučujícího dopisu Svazu měst a obcí České republiky. Sněmovna může veto přehlasovat.
Ovčáček na Twitteru zveřejnil prezidentův dopis předsedovi sněmovny, v němž Zeman uvádí důvody, které ho k využití veta vedly.
Vymezení tzv. školských obvodů spádových mateřských škol by podle prezidenta mělo negativní dopad na města a obce.
"Postiženy budou obce, které budovaly kapacitu mateřských škol k zajištění potřeb svých občanů a budou muset tyto kapacity rozšiřovat ve prospěch okolních obcí, jež budou uměle přičleněny do jejich školského spádového obvodu. Zákon přitom, a to na rozdíl od školských obvodů zřizovaných pro základní školy, nezajišťuje žádný finanční podíl těchto okolních obcí na rozšiřování kapacit mateřských škol," píše Zeman.
"Řada obcí v minulosti zcela rezignovala na to zajistit rodičům místa pro jejich děti. Obce mají také konečně příležitost čerpat evropské i národní prostředky pro kapacity škol. Poprvé koordinujeme programy a vyhlašujeme nové (doposud chybějící) pro rok příští.
Důvody pro odmítnutí garance míst neexistují. Jsem zklamaná i za rodiče," uvedla v reakci na prezidentovo veto ministryně školství Kateřina Valachová.
Zemanovo stanovisko Valachová považuje minimálně ze dvou třetin za zcela lživé, zbytek je podle ní nepravda.
"Rozhodně budu v nejbližších dnech jednat s předsedou Svazu měst a obcí. Budu si chtít vyjasnit, na základě jakých skutečností svaz argumentuje tyto své argumenty spočívající v tom, že nejsou zajištěny finanční prostředky pro dobudování kapacit mateřských škol," řekla na podvečerním briefingu.
Prezident nesouhlasí ani s právem rodičů využívat mateřské školy pro děti od dvou let.
"Zákon představuje v krátké době další novelu školského zákona, když předchozí novelou byl do školského zákona zapracován princip tzv. inkluze. Sděluji, že s inkluzí vyjádřily negativní stanovisko rady všech krajů, neboť její zavedení považují za předčasné, a to je další důvod, pro který zákon Poslanecké sněmovně vracím," uvádí dále Zeman.
Dopis pana prezidenta předsedovi Poslanecké sněmovny ve věci veta novely školského zákona: https://t.co/Ou0zvNGUzx
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 4. května 2016
Nová pravidla týkající se inkluze byla schválena loni na jaře v jiné novele, kterou prezident podepsal. Při jednání o aktuální novele se objevily návrhy na odklad inkluzivních změn, ale neprošly.
Když se novela schvalovala ve sněmovně, hlasovalo pro ni 96 poslanců. K přehlasování prezidentského veta je jich potřeba 101. "Věřím, že se podaří najít ještě minimálně pět poslanců a poslankyň, kteří tuto novelu podpoří," uvedla Valachová.
Připomněla, že prezident svým krokem odmítl i povinné přijímací zkoušky na střední školy a povinnou maturitu z matematiky. "O jednotné přijímačky dva roky usilují sociální partneři. Překvapuje mě i nepodpoření povinné maturity z matematiky. Měla jsem dojem, že prezident ji podporuje," poznamenala ministryně.
Novela předpokládá zavedení povinné maturity z matematiky za pět let. Od příštího roku by se také měly sjednotit přijímací zkoušky na střední školy.
Norma dále zakotvuje nárok na umístění v mateřských školách postupně pro čtyřleté, tříleté a dvouleté děti. Ty nejmladší by ho měly mít od roku 2020. Poslední ročník předškolního vzdělávání má být od září 2017 povinný.
Senátoři novelu schválili 20. dubna, a to navzdory doporučení svých výborů, aby odmítli uzákonit nárok dvouletých dětí na místa v mateřských školách. Nyní jsou do školek přijímány zpravidla tříleté děti. Změna má platit od roku 2020 a podle ministryně školství je přirozenou reakcí na demografický vývoj.
Má umožnit matkám, aby se dříve vrátily do zaměstnání. Na jejich děti ve školkách budou dohlížet chůvy. Kritici návrhu argumentovali tím, že školky by neměly být odkladištěm dětí, a preferovali výchovu v rodině.
Senátní školský výbor také podobně jako dříve někteří poslanci prosazoval odklad nových pravidel společného vzdělávání žáků se speciálními potřebami v běžných školách, tedy takzvanou inkluzi. Důvodem návrhu odkladu byla snaha poskytnout školám čas se na ně připravit. Senát ale novelu schválil beze změn.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist