V pražské Galerii Louvre byla v úterý večer předána Novinářská cena 2015. Porota v soutěži pořádané Open Society Fund Praha ocenila 13 novinářů a novinářek, celkem vybírala z 360 příspěvků. Letošním ročníkem cen nejvíce rezonovalo téma uprchlictví.

Vydavatelství Economia si odneslo hned několik ocenění. Historicky první Cenu solution journalism si odnesl Tomáš Lindner z týdeníku Respekt za dlouhodobé mapování tématu a hlavně za příklady řešení, jež lidé v Německu v souvislosti s uprchlickou krizí využívají.

V kategorii Nejlepší psaný komentář zvítězil Petr Honzejk z Hospodářských novin, který se v textu Základní lidské právo na nenávist snažil téma nahlédnout z jiných úhlů, například z pohledu vietnamského ekonomického migranta žijícího v Praze.

Hned dvakrát si přišel pro cenu Martin Veselovský z DVTV.

Jeho rozhovor s Martinem Konvičkou byl oceněn jako nejlepší audiovizuální rozhovor loňského roku, Veselovský zároveň převzal cenu za hlasování veřejnosti.

Internetová televize nabízející svůj obsah exkluzivně na Aktuálně.cz tak navázala na úspěchy z předchozího ročníku.

Další oceněné příspěvky se zaměřovaly na Rusko. V kategorii Nejlepší psaný analyticko-investigativní příspěvek zvítězil šéfredaktor webu Hlídacípes.org Robert Břešťan, který se věnoval hlavně ruským ekonomickým zájmům v ČR.

Za nejlepší audiovizuální reportáž převzal cenu redaktor pořadu Reportéři ČT Lukáš Landa, který se věnoval aktivitám polovojenské skupiny, jež vnímá Rusko jako svého spojence proti silám NATO. Jan Boček a Marcel Šulek získali Cenu za inovativní on-line žurnalistiku za interaktivní příspěvek o znepokojivé demografické situaci v Rusku.

Další ceny si odnesly redakce Českého rozhlasu, České televize, MF Dnes, Lidových novin a Newsweeku.

Novinářská cena byla vyhlášena již pošesté. O vítězi každé kategorie rozhoduje čtyřčlenná odborná porota.