Těžební firma OKD v úterý podala k soudu sama na sebe insolvenční návrh. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Firma nemá dost peněz na to, aby mohla splácet své závazky.

"Představenstvo společnosti OKD rozhodlo o podání návrhu na povolení reorganizace s cílem zachovat zaměstnanost, provoz podniku, v co nejvyšší míře postupně uspokojit své věřitele a vytvořit životaschopnou společnost," sdělil mluvčí. Podnik bude dál v obvyklém provozu a v dolech se bude normálně těžit.

"Nemáme v tuto chvíli dostatek finančních prostředků na úhradu našich nevyrovnaných dlužných částek, nicméně během května bychom za běžného chodu měli obdržet platby od našich odběratelů, které by měly být dostatečné ke krytí minimálně nezbytných výdajů pro pokračování denního provozu včetně neuhrazených výplat zaměstnancům," řekl předseda představenstva a generální ředitel Dale Ekmark.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
15:30
Mládek: Vedení OKD nemohlo konat jinak

"Vedení OKD nemohlo konat jinak, pokud se jeho členové nechtěli vystavit ohrožení svých osob, že nekonali, jak měli," komentoval podání insolvenčního návrhu ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

15:33
Kvůli situaci v OKD se ve středu sejde předsednictvo vlády
15:35
Mládek: Vláda necítí odpovědnost za majitele OKD

"Vláda necítí odpovědnost za majitele OKD, ale za lidi tam zaměstnané, aby dostali svou mzdu, případně odstupné podle kolektivní smlouvy. To je prioritou vlády. Prioritou také je, aby oblasti postižené útlumem těžby našly jiné zaměstnání pro své občany," řekl Mládek.

15:37
Mládek: Vláda se může dohodnout s konkurzním správcem

Stát nemůže do věci vstupovat přímo, jelikož OKD nemá směrem ke státu žádné dluhy. Vláda ale může udělat některé dohody se správcem konkurzní podstaty. "Jak to bude přesně, prosím nechme, až to projedná vláda," řekl Mládek.

15:38
Mládek: Státní báňská správa a Diamo jsou připraveny zasáhnout

Ministr Mládek zopakoval, že vláda necítí odpovědnost za firmu OKD, ale za její zaměstnance. Státní báňská správa a Diamo jsou připraveny zasáhnout, kdyby manažeři nekonali. Ministr například znovu navrhne, aby Diamo přijalo 250 horníků se základním vzděláním starších 55 let na rekultivační práce.

15:39
Akcie NWR na pražské burze klesají

Akcie skupiny NWR, vlastníka OKD, na pražské burze padají. Aktuálně odepisují čtvrtinu hodnoty.

15:40
Dluhy: 17 miliard; majetek: 7 miliard

Z insolvenčního návrhu, který poslalo vedení OKD na Krajský soud v Ostravě, vyplývá, že závazky firmy převyšují 17 miliard a hodnota majetku nedosahuje ani 7 miliard korun.

15:42
AHG je ochotno dále jednat s vládou

"Rozhodnutí je plně v rukou představenstva OKD. Investoři nemohou OKD udílet rady ani pokyny.

Je nám líto, že situace zašla tak daleko, když jsou investoři ochotni se s vládou dohodnout, a navíc předložili řadu návrhů k záchraně OKD," říká Roman Pařík, tiskový mluvčí investorů, kteří NWR vlastní prostřednictvím firmy Ad Hoc Group (AHG).

Investoři jsou však podle něj ochotni s vládou kdykoliv znovu jednat.

15:48
Snad se podaří odstřihnout OKD od NWR, říká předseda odborů Pytlík

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že s ohledem na vývoj situace je za podání insolvenčního návrhu rád. "Během insolvence se snad podaří odstřihnout OKD od NWR a AHG, což by mohlo pomoci OKD přežít tuto těžkou situaci," řekl Pytlík.

15:50
Svaz průmyslu a dopravy je připraven zaměstnat 1000 lidí z OKD
15:55
Insolvence je nejhorší řešení, říká náměstek hejtmana

"Insolvence je nejhorší možné řešení, protože u takového podniku, jakým je OKD, není v České republice nijak odzkoušené. Tedy v podniku, v němž je podíl státu ve formě nerostného bohatství. Insolvenční správce bude pod velkým tlakem, jaký zvolí postup. Vláda by si měla zachovat vliv a nedovolit zastavení těžby, to by byla nejhorší možná varianta," říká 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Josef Babka.

16:02
Součástí reorganizace je konec Paskova

Součástí reorganizačního plánu je ukončení činnosti na Dole Paskov na přelomu let 2016 a 2017 a v lokalitě Lazy do konce roku 2018. Stejně tak se postupně ukončí těžba na dolech ČSM a Darkov. Vedení také plánuje prodej majetku.

OKD chce Důl Paskov zavřít ještě letos - Ilustrační foto.

16:03
Firma potřebuje 5,75 miliardy korun na ukončení těžby

Firma také podle managementu bude potřebovat 5,75 miliardy korun na ukončení hornické činnosti, z čehož tvoří zhruba dvě třetiny sociální náklady, hlavně na odstupné horníkům.

16:06
Paukner se bude o firmu ucházet

"To udělali hoši dobře, jinak by jim hrozil kriminál," shrnul rozhodnutí managementu miliardář a obchodník s uhlím Petr Paukner s tím, že firma nyní pravděpodobně půjde do insolvence. "A my se o ně budeme ucházet," dodal.

Paukner se již v minulosti nechal slyšet, že je ochotný spolu s Petrem Otavou a Martinem Ulčákem doly koupit a některé z nich pět let provozovat. Podmiňoval to ale právě insolvencí a očištěním firmy.

16:07
Nabídka na odkup podílu AHG platí, říká Krúpa

Pavol KrúpaNávrh na odkup firmy AHG poslal i slovenský investor a nájezdník Pavol Krúpa. Ten nyní v NWR drží podíl 3,44 procenta. "Z pohledu managementu to byl nevyhnutelný krok. Stále si myslíme, že reorganizace bude lepší řešení než konkurz," prohlásil Krúpa. "Ano, naše nabídka na odkup podílu AGH stále platí. Nyní se budeme poohlížet i po pohledávkách OKD, abychom v insolvenčním řízení posílili svoji pozici," dodal.

16:11
Většina závazků OKD jsou dluhopisy

Ze závazků vyčíslených v insolvenčním návrhu na 17,3 miliardy korun většina připadá na dluhopisy, které zatím nejsou splatné. Ale OKD očekává, že se stanou splatnými předčasně v důsledku porušení emisních podmínek.

Předseda představenstva a generální ředitel OKD Dale Ekmark dnes řekl, že 13 miliard korun jsou závazky v rámci skupiny.

Z běžných obchodních vztahů vznikl OKD dluh přes 380 milionů korun, z nichž je 133 milionů korun po splatnosti.

16:24
Největší věřitelé OKD

Dopravce AWT, ilustrační foto

Mezi největší věřitele OKD, kteří mají u firmy pohledávky z běžných obchodních závazků, patří podle insolvenčního návrhu dopravní společnost Advanced World Transport (AWT).

Té OKD dluží přes 110 milionů korun, z toho téměř 31 milionů po lhůtě splatnosti.

Mezi věřiteli jsou polské dodavatelské firmy Kopex Machinery, Famur a Eickhoff Polonia, které mají pohledávky celkem za více než 130 milionů korun, z toho asi třetinu po splatnosti, nebo místní firmy TRANSL, Minova Bohemia či OKD, HBZS (Hlavní báňská záchranná stanice).

16:29
Odboráři se obávají, co bude následovat

Předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík"Když jsme sfárali za horníky, kteří dnes ráno na protest zůstali po noční šichtě v podzemí Dolu Darkov, řekli nám, že už nezvládají stres z nejistoty, zda budou mít práci, zda dostanou výplatu, zda uživí své rodiny. Že by za takových okolností uvítali raději insolvenci, aby se OKD zbavilo vlivu NWR a AHG. A shodou okolností ve stejný den přišla po jednání představenstva zpráva o insolvenci," řekl Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů.

Odboráři se obávají, co bude následovat, protože práce pod zemí bude pokračovat a zajišťovat ji v insolvenci se všemi nutnými bezpečnostními opatřeními nebude jednoduché. Na druhou stranu i oni jsou rádi, že OKD bude samostatnou jednotkou. Věří, že to otevře i další možnosti pro obnovení jednání se státem, který by měl pomoci zejména zaměstnancům Dolu Paskov.

16:31
Provoz bude pokračovat, říká odborář

Předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík"Teď budeme čekat, až krajský soud jmenuje insolvenčního správce. Provoz bude pokračovat, těžit se bude dál, kolektivní smlouva bude nadále platit, pokud nový insolvenční správce nepřijde s nějakými návrhy na úpravu," říká Pytlík.

Zítra se odboráři chystají do Prahy, protože třetím čtením by měl procházet návrh zákona o hornických důchodech. "Doufáme, že už se schválí, protože v této chvíli jsme raritou v Evropě."

16:34
Akcie NWR ztratily čtvrtinu hodnoty

Akcie NWR uzavřely úterní obchodování se ztrátou 25 procent při ceně 9 haléřů za kus. Objem obchodování byl v úterý nejvyšší od loňského listopadu.

16:38
Rozšířené předsednictvo vlády zasedne ráno

Jednání rozšířeného předsednictva vlády k aktuální situaci v OKD, které svolal premiér Bohuslav Sobotka, začne ve středu v 7:00.

17:08
Soud by měl rozhodnout do několika dní

Mluvčí krajského soudu Lucie Olšarová řekla, že soud by o návrhu mohl rozhodnout během několika dní, ale i za několik týdnů. "Soud nejdříve posuzuje, jestli návrh splňuje formální náležitosti. Návrh může i odmítnout. Pokud jsou formální náležitosti splněny, pak soud posuzuje návrh věcně. Rozhoduje se většinou rychle," řekla Olšarová.

V případě, že soud pošle firmu do úpadku, následně rozhoduje o způsobu, jakým se tento úpadek bude řešit. To může trvat týdny.

Možnosti jsou dvě: buďto šetrnější reorganizace, nebo konkurz, při němž má konkurzní správce za úkol zpeněžit, co jde, aby uspokojil co nejvíce nároků věřitelů. Při povolené reorganizaci by věřitelský výbor schvaloval plán předložený dlužníkem a následně by se postupovalo podle tohoto plánu.

17:31
Vláda nabídne horníkům rekvalifikace i vyrovnávací příspěvek

Soubor opatření pro horníky, kterým hrozí ztráta zaměstnání v souvislosti s insolvencí těžařské OKD, zahrnuje vyrovnávací příspěvek, nabídku rekvalifikací a možnost práce pro automobilky.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) dnes novinářům řekla, že se jedná například o tisícovce míst v automobilovém průmyslu. Bývalí horníci by podle ní například mohli dojíždět z Moravskoslezského kraje do východočeských Kvasin, kde se vyrábějí škodovky, a to díky připravovanému příspěvku na dopravu.

Zaměstnání budou moci horníci nalézt také ve firmě Diamo. Podíleli by se na odstraňování následků bývalé hornické činnosti a revitalizaci území.

O situaci pojede Marksová s ministrem průmyslu o obchodu Janem Mládkem (ČSSD) jednat v pátek do Moravskoslezského kraje, už ve středu tam zamíří její náměstek a generální ředitelka Úřadu práce, uvedla Marksová.

Propuštění horníci by podle plánu ministerstva průmyslu mohli dostávat měsíčně ke zmírnění sociálních dopadů útlumu těžby 8000 korun, ostatní zaměstnanci 7000 korun. Ti, kteří pro firmu pracovali méně než čtyři roky, by na podporu měli nárok tři měsíce, za každý další rok by se prodloužila o tři měsíce na maximálně tři roky.

17:36
Marksová: Insolvence je nejlepší řešení

Insolvence je podle Marksové možná nejlepším řešením. "Pro nás to znamená spuštění opatření, která jsme plánovali už někdy od prosince, je potřeba zdůraznit, že vyhlášení insolvence neznamená, že se všechno zavře a tisíce lidí budou okamžitě propuštěny," řekla. Naopak insolvenční správce by měl mít zájem na tom, aby firma fungovala co nejlépe, dodala Marksová.

17:38
Odbory vidí jako ideální rychlé rozhodnutí soudu o insolvenci OKD

Odbory považují za ideální řešení situace ve společnosti OKD rychlé rozhodnutí soudu. V případě insolvence firmy a převzetí insolvenčním správcem pak vidí jako možnou variantu případný "pacht", a to třeba státnímu podniku DIAMO. Řekl to předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Zdůraznil, že vše je zatím "jen teorie", záviset bude na rozhodnutí soudu.

17:40
Sobotka: Je třeba pokračovat v těžbě v co největší části OKD

"Za nejlepší řešení a důležitou podmínku pro udržení sociálního smíru v regionu by vláda pokládala další pokračování těžby v co největší části OKD, tak aby byla co nejvíce udržena zaměstnanost. V tomto ohledu je připravena jednat a posuzovat další varianty možného postupu," uvedl premiér.

17:41
Insolvence může být začátkem dalšího fungování OKD, tvrdí zájemci o ni

"Je to začátek správné cesty. Přijdeme s určitým návrhem, který bychom chtěli prezentovat. Musíme ale vyčkat na kroky, které jsou nezbytné ze zákona, a na to, jak se zachová stát," řekl Petr Paukner.

"Insolvenci OKD vnímáme jako nevyhnutelný krok z pohledu managementu OKD. Případná reorganizace společnosti je možnou cestou k jejímu ozdravení. OKD lze tímto způsobem očistit od nevýhodných smluv, aby se stala fungující firmou s perspektivou," uvedl Pavol Krúpa.

17:55
Okamžitě začneme s rekvalifikacemi, část horníků z OKD může převzít Diamo, říká Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová uvedla, že aktuální situace v OKD znamená, že se spustí již dříve oznámená opatření. Počítá například s okamžitým zahájením rekvalifikací a to přímo v konkrétních firmách. Celý rozhovor s ministryní Marksovou čtěte ZDE.

18:18
Hlinomaz: Funkční OKD má větší hodnotu, než kdyby se rozprodávalo po kouscích

Analytik Petr Hlinomaz dnes řekl, že návrh řešení úpadku formou reorganizace naznačuje, že největší věřitelé a akcionáři OKD, respektive mateřské New World Resources nechtějí přijít o možnost mít vliv ve společnosti, čehož by je zbavilo řešení cestou konkurzu.

"Současně ale může indikovat, že funkční OKD, byť v omezenějším režimu, má větší hodnotu, než kdyby se rozprodávalo po kouscích," uvedl.

"Je to taková naděje. Útlum, který je s velkou pravděpodobností nevyhnutelný, tím pádem může být pomalejší," dodal.

18:30
ArcelorMittal věří, že se najde řešení a situace se stabilizuje

"OKD zvolilo jeden ze dvou scénářů, o nichž se v poslední době hovořilo. Je to náš dlouholetý strategický partner, proto vývoj situace budeme pozorně sledovat a věříme, že se najde řešení, které umožní stabilizaci těžby v nějaké míře do budoucna," reagovala mluvčí ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

18:37
Sklízíme hořké plody zpackané privatizace, vytunelovaná společnost nemůže přežít, říká ostravský primátor Macura

Primátor Ostravy Tomáš Macura odmítá, že by současná situace v OKD byla jen nebo především důsledkem nízkých cen uhlí na trhu. "Sklízíme hlavně hořké plody zpackané privatizace v roce 2004."

Podle něj bylo zřejmé, že vytunelovaná společnost bez finančních rezerv a s podivnou vlastnickou strukturou nemohla v současné době dlouhodobě přežít.

"Pro region to samozřejmě bude problém, ovšem nikoliv neřešitelný. V Ostravě a v regionu je několik tisíc volných pracovních míst a další vznikají. Pracovní příležitosti jsou i mimo náš kraj.

Je ale nutné si uvědomit, že neexistuje žádný právní nárok na dobrou práci. Pro její získání je třeba něco udělat. Bez ochoty k určité míře mobility, rekvalifikaci a změny v myšlení dotčených lidí se budeme se vzniklou situací vyrovnávat hůře."

Primátor připomněl, že jen v Ostravě vznikly v uplynulých letech z iniciativy města tři průmyslové zóny za několik miliard korun, které zaměstnávají 10 tisíc lidí a mají potenciál pro rozšíření o dalších minimálně 5 tisíc pracovních míst. A nejde rozhodně jen o montovny.

18:47
Krach OKD bude nepříjemný, ale kraj si s tím poradí, říká lídr moravskoslezské ODS Jakub Unucka

Podle Jakuba Unucky, lídra ODS do krajských voleb v Moravskoslezském kraji, bude krach OKD a utlumení těžby pro region nepříjemným problémem, půjde ale o dočasný stav.

"Náš kraj si už poradil s horšími věcmi. Dnes chybí v kraji svářeči, technici a další profese, které horníci zvládají dnes a denně. Chlapi, kteří si museli pod zemí celou šichtu poradit sami, zaměstná každý rozumný zaměstnavatel. A dokážeme si představit, že to bude pro zaměstnavatele s nějakým bonusem.

Už se utratily peníze za daleko nesmyslnější pobídky," říká Unucka.

Dodává také, že v Moravskoslezském kraji navíc doutná daleko větší problém. Kvůli dotované čínské oceli by prý mohly místní hutní firmy být už přístí rok ve stejné situaci jako dnes OKD.

20:45
OKD návrhem insolvence dělá tlustou čáru, staré závazky se zamrazí, říká odborník na reorganizace Šmejkal

"Nejdůležitější je, jestli firma může bez hrazení starých závazků generovat peníze. Pokud ano, tak je téměř vždy výhodnější jít cestou reorganizace," říká k situaci v OKD v rozhovoru s HN krizový manažer Zdeněk Šmejkal.

22:50
On-line přenos končí

Situaci kolem OKD budeme sledovat i ve středu.