Státní zástupce obžaloval pětici levicových extremistů v kauze přípravy teroristického útoku na vlak převážející vojenský materiál. V pondělí to uvedla Česká televize, informaci potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Třem lidem hrozí 12 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest, zbylým dvěma až tři roky odnětí svobody za nepřekažení trestného činu.

Zenklová upřesnila, že státní zastupitelství podalo žalobu už 8. dubna. Kauzu bude řešit pražský městský soud, termín hlavního líčení zatím nebyl nařízen.

Tři lidé jsou podezřelí, že plánovali minimálně od září 2014 útok zápalnými lahvemi na nákladní vlak s vojenským materiálem na hlavním tranzitním železničním uzlu z Prahy do Plzně v úseku Radotín-Beroun. Zbývající dva obvinění se podle informací médií scházeli se zbytkem skupiny v konspiračním bytě. Věděli o plánech, ale nenahlásili je policii.

Razie proti levicovým extremistům se uskutečnila loni 28. dubna. Celkem bylo zatčeno deset lidí, obviněno jich bylo šest. Případ šestého člověka, stíhaného pro nedovolené ozbrojování a přechovávání hromadně účinné zbraně v bytě, byl z pražské části vyčleněn. Zabývají se jím justiční orgány v Brně.

Související