Během oslav Prvního máje oznámili sociální demokraté návrh na zvýšení tarifních platů lékařů a zdravotních sester o deset procent. O stejnou částku by se měly navýšit také platy ve školství. Strana to uvedla v Prvomájovém manifestu ČSSD, s nímž v neděli vystoupil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve Vyškově.

Výstaviště v pražských Holešovicích si jako centrum oslav 1. máje vybrali komunisté. Na srazu vystoupil mimo jiné Jiří Dolejš, který kritizoval vládní opatření proti nezaměstnanosti. Oslav se tradičně účastní i bývalý generální tajemník Komunistické strany Československa Miloš Jakeš.

Na Střeleckém ostrově se sešli anarchisté, kteří zde uctili památku prvního dělnického prvomájového shromáždění v Praze v roce 1890. Účastníci akce se poté přesunuli do centra, kde manifestovali na podporu přijímání uprchlíků a rovněž se vymezovali vůči kapitalismu a ukrývání majetku v daňových rájích.

Blok proti islámu pořádal svůj mítink na Letné, kam dorazilo zhruba 400 lidí. Účastníci v poklidu došli na Klárov, kde akci ukončili. K nedalekému sídlu vlády nezamířili, kabinetu pouze adresovali výzvy mimo jiné ke zpřísnění imigračních zákonů. Napsali je i na krabice od mléka, které na Klárově položili na zem před pomník československým letcům a které podle nich mají symbolizovat Pevnost Evropa.

Prvomájové události jsme pro vás sledovali v on-line reportáži.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
11:01

Komunisté v neděli na svém prvomájovém setkání na pražském Výstavišti kritizovali fungování vlády, výši sociálních výdajů nebo pracovní legislativu. Na akci vystoupili poslanec Jiří Dolejš nebo pražská zastupitelka a poslankyně Marta Semelová. KSČM představila rovněž kandidáty do Senátu. Ke Křižíkově fontáně se dostavila také skupina odpůrců KSČM s americkými nebo ukrajinskými vlajkami a hesly.

11:03

Sociální demokracie chce řešit situaci v českém zdravotnictví a udržet v něm kvalitní pracovníky. Navrhuje zvýšení tarifních platů lékařů a zdravotních sester o deset procent. O stejnou částku by se měly navýšit také platy ve školství. Uvádí se to v Prvomájovém manifestu ČSSD, s nímž v neděli vystoupil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve Vyškově.

11:04

V Praze na Střeleckém ostrově se sešli anarchisté.

11:06
11:13
11:14

Anarchisté, kteří se sešli na Střeleckém ostrově, se nyní přesouvají na náměstí Republiky na demonstraci platformy Zleva proti xenofobii, spojenou s pochodem proti daňovým rájům. Během svého shromáždění uctilo asi 70 anarchistů památku prvního dělnického prvomájového shromáždění v Praze v roce 1890. Na setkání zavítal i předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

11:23
11:27

Na mítinku Bloku proti islámu na Letné nejprve zazněly verše z Máchova Máje, pak se slova ujal Martin Konvička. Na akci dorazilo zhruba sto lidí.

11:38

"První máj, to je obrana práce, obrana důstojného života, sociálních jistot," řekla v projevu na Výstavišti poslankyně KSČM Marta Semelová. "Čest práci! Žijeme v zemi, která má vládu, která se chlubí tím, jak vládne. Ale to koneckonců dělají všechny vlády. Vládne způsobem, kdy se tváří, že nás čekají samé sociální jistoty. Bohužel si myslím, že milion chudých, půl milionu nezaměstnaných a důchodci, kteří nevyžijí z důchodů, tak že tito si o těch jistotách myslí své," řekl poslanec Jiří Dolejš.

11:50

Oslav KSČM se tradičně účastní i bývalý generální tajemník Komunistické strany Československa Miloš Jakeš.

12:04

Mítink KSČM pomalu končí.

12:05

Na Letné dozněly projevy, jako poslední mluvila místopředsedkyně Bloku proti islámu Jana Volfová. Průvod se za policejního doprovodu přesouvá na Klárov před sídlo vlády.

12:13

Dav demonstrantů již narostl na několik stovek a přesouvá se na Klárov.

12:21

Pochod anarchistů s hesly proti kapitalismu prošel Pařížskou ulicí. Turisté podle zpravodajky HN fotí ostošest.

12:24

12:24

Tradičním alegorickým průvodem z Kampy centrem města až k sídlu Karlovy univerzity začal dnes v Praze studentský Majáles. Jeho pořadatelé letos zdůrazňují otevřenost svého setkání jako alternativy k akcím, v jejichž základu je nenávist a nesnášenlivost k druhým. Studentský Majáles je také Hate Free zónou, čímž organizátoři vyjadřují podporu místům a lidem, kteří v Praze v minulých dnech čelili xenofobním útokům.

12:31
12:37

Mítink ODS začne již za půl hodiny na Petříně.

12:40
12:45

Za zpěvu hymny akce Bloku proti islámu na Klárově pomalu končí.

13:01

Prvomájového pochodu organizovaného iniciativou Zleva proti xenofobii se zúčastnilo podle odhadů policie na 250 lidí, organizátoři pak počet odhadují na 400. Manifestace zaměřená na podporu přijímání uprchlíků a vymezující se vůči kapitalismu a ukrývání majetku v daňových rájích začala na pražském náměstí Republiky, odkud se protestující vydali na pochod k nábřeží přes Pařížskou ulici a dále k náměstí Jana Palacha.

13:11
Proti migraci protestovalo 400 lidí

Na Letné se k protestnímu pochodu proti nelegální imigraci a proti islamizaci Evropy sešlo podle policie zhruba 400 lidí. Účastníci v poklidu došli na Klárov, kde akci ukončili. K nedalekému sídlu vlády nezamířili, kabinetu pouze adresovali výzvy mimo jiné ke zpřísnění imigračních zákonů. Napsali je i na krabice od mléka, které na Klárově položili na zem před pomník československým letcům a které podle nich mají symbolizovat Pevnost Evropa.

13:40
ODS se již tradičně sešla na Petříně

Kromě předsedy ODS Petra Fialy dorazil například i Marek Benda a Jan Zahradil. A také je tu dort k 25. narozeninám strany.

14:12
Demonstrace bez incidentů

Akce v Praze se dosud obešly bez incidentů. "Nic závažného jsme řešit nemuseli, pouze jsme byli nuceni kolem jedné hodiny uzavřít Mánesův most. Přesný počet nasazených příslušníků neuvádíme, ale byly to stovky lidí," řekla po 14. hodině mluvčí pražské policie Andrea Zoulova.

14:19

Na Mariánském náměstí se už srocují příznivci ultrapravicové Národní demokracie. Jejich průvod proti migraci má začít za čtvrt hodiny, zatím je na místě zhruba stovka lidí.

14:20
Místo radikálů recesisté

Nečekané rozuzlení mělo původně avizované prvomájové setkání domobrany v Brně. Namísto pravicových radikálů se na místě objevili recesisté a po několika minutách odjeli nazí na kolech. Policie na místě nezasahovala. Podle mluvčí Štěpánky Komárové to nebylo nutné.

14:25

Ne všichni účastníci demonstrace Národní demokracie měli české vlajky.

14:45


15:50
Obviněný Bartoš vystoupil na Slovanském ostrově

Na Slovanském ostrově vystoupil na demonstraci i obviněný předák Národní demokracie Adam B. Bartoš. Prohlásil, že nic nespáchal a že ze svých názorů neustoupí. Bartošovi hrozí za tři trestné činy včetně popírání holocaustu tři roky vězení. Národní demokracii přišel podpořit i Miroslav Sládek.

15:54
Pravicoví radikálové narušili manifestaci v saském Cvikově

V saském Cvikově narušili prvomájovou manifestaci pravicoví radikálové, kteří napadli ministra spravedlnosti Heiko Maase. Tribunu, z níž promlouval, musela střežit policie. Incidenty jsou nahlášeny i ze saského Plavna, kde se levicoví aktivisté podle agentury DPA utkali s pravicovými extremisty. Podle policejního hlášení byly boje "masivní".

16:15
"Nevyměkl jsem," prohlásil před demonstranty Bartoš

"Na policii jsem slíbil, že nebudu páchat další činy. Nevyměkl jsem, já jsem totiž nikdy nic nespáchal," řekl na demonstraci Adam B. Bartoš. Dodal, že svých slov ani činů nelituje a nikdy z nich nic neodvolá a tlaku neustoupí. Demonstranti na Mariánském náměstí zaplnili malé parkoviště určené pro vedení magistrátu. Tady několikrát napadli novináře, zejména redaktory a kameramany České televize. Policisté jim pohrozili, že pokud v tom budou pokračovat, demonstraci ukončí.

17:12
Akci zakončila hymna

Akce Národní demokracie na Slovanském ostrově skončila, podobně jako pochod Bloku proti islámu, zpěvem české hymny.

17:47
Demonstrace se obešly bez větších incidentů

Všechny dnešní demonstrace se podle policejní mluvčí Andrey Zoulové obešly bez větších incidentů. "Spíše se jednalo o slovní nedorozumění, strkance. Nic z toho ale nevygradovalo, to znamená policisté to řešili domluvou. Obešlo se to bez předvedení a omezení osoby na svobodě," řekla ČTK.

17:49

Dnešní on-line reportáž z prvomájových oslav a demonstrací končí. Děkujeme za pozornost a přejeme hezký zbytek svátečního dne.