Představitelé Bloku proti islámu Martin Konvička a Petr Hampl zakládají politické hnutí, které bude kandidovat příští rok ve sněmovních volbách.

O účasti v podzimních krajských volbách by podle nich měly rozhodovat jednotlivé regionální organizace Bloku, oznámili v novém videu předseda a místopředseda seskupení.

Ti nedávno vypověděli smlouvu o volební spolupráci sněmovní opoziční straně Úsvit-Národní koalice.

"Už nyní konáme kroky k založení politického hnutí, které do parlamentních voleb půjde," uvedl Konvička v nahrávce, na niž v pátek upozornil mluvčí Bloku Miroslav Adamec.

Někteří členové Úsvitu měli podle Konvičky za cíl se do dolní komory znovu jen dostat, což označil za jeden z problémů spolupráce. "Bylo to takové hraní na pět sedm procent," podotkl. Blok proti islámu je právně spolek, do parlamentních voleb se hlásit nemůže.

O krajských volbách bude jednat podle Hampla sněm Bloku. Sejde se na konci května.

Konvička a Hampl doporučují, aby rozhodnutí o účasti ve volebním klání bylo na jednotlivých regionálních organizacích. "Bude na lidech v každém regionu, aby se rozhodli, jestli vůbec do voleb půjdou, jak vidí svoje šance a také s kým do nich půjdou, jestli sami nebo v nějaké koalici," řekl Hampl.

Opět se vrátili k rozhodnutí vypovědět dohodu o spolupráci s Úsvitem. Hrozilo podle nich, že Úsvit Blok pohltí, byly už podle nich připraveny "čistky", proto museli jednat. Konvička v této souvislosti kritizoval další místopředsedkyni Bloku Janu Volfovou. "Co Jana skutečně dělala, bylo to klasické kabinetní politikaření," řekl.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Někteří členové Bloku ukončení spolupráce kritizují, z Úsvitu zaznívá, že až v polovině krajů. Konvička výpověď zdůvodnil tím, že Úsvit neplnil závazky a snažil se využít partnerství ve vlastní prospěch.

Zástupci Úsvitu naopak tvrdí, že dohodu plnili, poukazují na Hamplovy finanční požadavky. Smlouva z loňského léta obsahuje podle vyjádření zástupců Úsvitu i ustanovení o tom, že strana, která ji vypoví, musí uhradit vynaložené peněžité náklady.

Související