Českobudějovický soud vrátil státnímu zástupci kauzu předsedy Bloku proti islámu Martina Konvičky. Žalován byl kvůli výrokům, které státní zástupce kvalifikoval jako podněcování k nenávisti vůči islámskému náboženství. Konvičkovi by za to hrozily až tři roky ve vězení.

Soudkyně Petra Kubová HN potvrdila, že kauzu vrátila policii k došetření. Své rozhodnutí odeslala ve středu, a jelikož ho ještě vyšetřovatelé nedostali, nechtěla důvody svého rozhodnutí blíže komentovat.

"Rozhodnutí bylo odesláno včerejšího dne, strany ho nemají k dispozici a do té doby, než jej převezmou, se k celé věci nebudu vyjadřovat," řekla Kubová.

Podobně stručně záležitost komentoval žalobce Josef Richtr. "Až budu mít usnesení o vrácení věci v ruce, tak se budu relevantně vyjadřovat," řekl Richtr.

"Mám za to, že svým jednáním veřejně podněcoval k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině a náboženství. V tomto případě konkrétně tedy vůči náboženství islámskému, respektive k těm, kteří toto náboženství vyznávají," řekl v minulosti českobudějovický státní zástupce Josef Richtr.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Obžaloba se týká několika konkrétních výroků, které Konvička prezentoval na internetu. V jednom z nich stojí: "Pokud vstoupíme do politiky a vyhrajeme volby, vás, muslimové, nameleme do masokostní moučky."

V dalším případě Konvička napsal: "Koncentráky pro muslimy naštěstí budou, ne bohužel. Řekli si o to sami."

Blok proti islámu v minulosti uvedl, že celá kauza je zpolitizovaná. Trestní oznámení na Konvičku loni podala jablonecká státní zástupkyně Věra Nováková. Rozhodla se tak na základě Konvičkových výroků na facebooku, o nichž se dozvěděla od svých přátel.

Konvička, který je přírodovědcem a pedagogem Jihočeské univerzity, povede v jižních Čechách do krajských voleb Blok proti islámu jako lídr kandidátní listiny.

Související