Na pražském magistrátu od čtvrtečního rána panuje pozitivní nálada. ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL, STAN) podepsaly v přítomnosti ministra obrany Martina Stropnického (ANO) smlouvu o koaliční spolupráci.

"Právě jsme to podepsali," řekl Aktuálně.cz místopředseda zastupitelského klubu ANO Patrik Nacher.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nyní zastupitelé řeší personální otázky. Náměstkyní pražské primátorky zvolili Petru Kolínskou (SZ). V radě zaujme místo odvolaného Matěje Stropnického, na starost bude mít územní rozvoj. Čtyřicetiletá Kolínská byla dříve místostarostkou Prahy 6 pro dopravu, bezpečnost a památkovou péči. Loni v listopadu ale byla z funkce odvolána.

Návrat Stropnického do rady byl původně podmínkou Strany zelených pro setrvání v magistrátní koalici, nakonec ale po odmítnutí ANO a ČSSD ustoupili.

Do pražské rady byli zvoleni Daniel Hodek (ČSSD) a Karel Grabein Procházka (ANO). Jako jediná z loni odvolaných se do ní vrátila Irena Ropková (ČSSD). Hodek bude mít na starost sociální věci, Procházka městský majetek a Ropková opět školství. Rada hlavního města má tak opět po několika měsících 11 členů, je tedy kompletní.

Jediným jejich problémem byl náměstek Stropnický

Před odhlasováním personálií se ozvaly opoziční strany ODS a TOP 09. "Gratuluji k tomu, že bývalí partneři přišli na to, že jediným jejich problémem byl náměstek Stropnický. Kdybyste na to přišli dříve, mohlo to vyjednávání být mnohem kratší," řekl na zastupitelstvu Tomáš Jílek (TOP 09) a dodal, že nová koalice stála Pražany stamiliony, které strany slíbily poskytnout Matěji Stropnickému k jeho pěti požadavkům za to, když nebude trvat na svém působení v radě města.

"Nevěřím tomu, že staronová koalice bude akčnější, funkčnější, a nevěřím ani tomu, že paní primátorka zvládne něco udělat," řekl Filip Humplík z ODS.

Opozice také kritizovala koalici za rozdělování míst v magistrátních výborech. Nově vznikne výbor pro sociální politiku, Smart Cities a evropské fondy, který byl dosud spojen s výborem pro dopravu. Namísto 11 výborů jich tak má být 14. Hnutí ANO má mít namísto dvou čtyři placené předsedy výborů, nově budou placeni zastupitelé Jiří Haramul a Eliška Kaplicky Fuchsová. Předsedové mají plat zhruba 80 tisíc korun měsíčně.

Po téměř půlročním bezvládí v hlavním městě se tak Praha znovu dočkala té samé vlády. Koalice se rozpadla loni v říjnu, od té doby strany jednaly o její obnově. Vyjednavači vystřídali všechny možnosti a postupně došli k té samé koalici.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová tak přečkala značnou krizi, kdy v Praze vládla pouze sedmičlenná rada města. Nová koalice má 34 ze 65 zastupitelů.