Ministerstvo práce a sociálních věcí poskytlo Fondu ohrožených dětí (FOD) mimořádnou dotaci 20 milionů korun. Peníze jsou určeny k vyřešení krizové finanční situace klokánků pro děti v tísni. Ministerstvo o tom ve středu večer informovalo v tiskové zprávě. Poskytnutí dotace schválila vláda na konci března.

Peníze pro klokánky odešle ministerstvo na zvláštní účet během čtvrtka. "Pevně doufám, že nové vedení Fondu, i díky naší pomoci, tentokrát plně využije danou příležitost, zvládne svou nelehkou situaci a dokáže v budoucnosti provozovat klokánky již bez dluhů," uvedla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Neposkytnutí dotace by podle jejího úřadu mohlo vést k uzavírání jednotlivých klokánků.

FOD se potýká s dluhy, kvůli kterým už část svých zařízení zrušil. Dlouholetou šéfku fondu Marii Vodičkovou vystřídal loni v červnu v čele FOD Jan Vaněk. Závazky tehdy přesahovaly 127 milionů korun. Kvůli dluhům a hrozící exekuci začalo nové vedení se škrty. Nyní organizace provozuje 17 klokánků se 345 místy. Ještě loni na začátku roku měla těchto zařízení 28 s více než pětistovkou míst. Zrušila také své pobočky po republice a jiným provozovatelům předala své azylové domy pro rodiny. Podle Vaňka se fondu daří postupně dluhy snižovat.

V Česku funguje celkem 71 zařízení pro okamžitou pomoc dětem, klokánky patří mezi ně.

Související