Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona o elektronické evidenci tržeb (EET), díky které by se tato chystaná povinnost nevztahovala na farmářské trhy. Farmářské trhy se v posledních letech těší rostoucí popularitě. Jejich organizátoři se ale obávají, že chystaná EET sníží nabídku kvalitních výpěstků a regionálních potravin ve stáncích, protože prodejce odradí složitý a nákladný systém administrace tržeb. Podle ministerstva financí ale EET prodej farmářských produktů výrazně nezkomplikuje.

"Připravujeme návrh novely zákona o EET, kde by právě bylo pamatováno na vyjmutí farmářských trhů, tedy prodejů od farmářů na těchto tržištích, které by nespadaly pod EET," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pracovníci MZe už na novele pracují a její příprava podle Jurečky nebude složitá. "Spíše to pak musíme projednat na koaliční radě. Počítám, že to bude během měsíce. Musíme se dohodnout, jestli to spustíme řádnou vládní legislativou, nebo to bude poslanecký návrh," dodal.

KDU-ČSL podle Jurečky chtěla výjimku pro farmářské trhy dohodnout už při schvalování zákona o EET. "Byli jsme tehdy koaličními partnery požádáni, abychom respektovali původní dohodu z vlády a už do toho ve sněmovně nebo v Senátu nevstupovali. Musím říct, že v Senátu byla velká ambice to změnit a přímo pro farmářské trhy vyjednat výjimku. Nakonec tehdy byla učiněna gentlemanská dohoda, ať zákon necháme projít a připravíme novelu," uvedl Jurečka.

Mluvčí MF Kateřina Vaidišová v polovině dubna řekla, že farmáři, kteří prodávají vlastní produkci, budou tržby elektronicky evidovat nejdříve od února 2018. "Trh tedy bude mít dostatek času na přípravu vhodných řešení pro tento typ prodeje. V případech, kdy na farmářských trzích lidé prodávají své přebytky ze zahrádek a nejedná se o příjmy z podnikání, příslušné tržby evidenci podléhat nebudou," uvedla.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Prodejci si podle MF budou moci vybrat, zda k evidenci tržeb použijí pokladny, tablety, či mobilní telefony. Zaevidování tržby podle Vaidišové nezabere víc času než platba kartou a prodejcům kromě pořízení internetu nevzniknou další měsíční náklady navíc.

Na první firmy v Česku povinnost EET dopadne od prosince. Nejprve půjde o hotely a restaurace. Od března 2017 budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, které se pod zákon dostanou od 18. měsíce.

Podnikatel bude muset nejpozději při zaplacení zboží nebo služby poslat finanční správě datovou zprávou údaje o tržbě a vystaví zákazníkovi účtenku. Vláda si od nového opatření slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, podle pravicové opozice nové opatření zlikviduje řadu drobných živnostníků.