ČSSD a KDU-ČSL v Brně jednaly kvůli rozpadu koalice s ODS a nezařazeným zastupitelem Tomášem Kratochvílem a nevylučují spolupráci. K výsledkům úterního večerního jednání to řekl předseda brněnské ČSSD Oliver Pospíšil. ČSSD a KDU-ČSL, které mají mezi 55 zastupiteli 18 mandátů, by tak získaly dalších šest. K většině je jich potřeba 28. Pospíšil uvedl, že sociální demokracie je v kontaktu i s komunisty, kteří mají čtyři mandáty.

V Brně se rozpadla koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ. Lidovci uzavřeli dohodu o spolupráci s ČSSD a hledají nové partnery. Zbylá trojice ANO, Žít Brno a SZ přibrala ke spolupráci TOP 09, ale čtyřblok má dohromady 27 mandátů a jeden jí k většině chybí. Pokud by se domluvili všichni ostatní členové zastupitelstva ze zbylých stran i s Kratochvílem, mohla by vzniknout většina. Lidovci ale nechtějí spolupracovat s komunisty.

Sociální demokraté byli v minulém volebním období s ODS v koalici. Kratochvíl byl sice zvolen za ANO, ale hnutí ho vyloučilo ze svých řad pro nespokojenost s jeho prací, zatímco lidovci se ho tehdy zastali. "Sešli jsme se a vcelku se shodujeme. Nevylučujeme spolupráci. Ale nejde nám o to, stavět nyní kostičky na sebe a soutěžit, kdo postaví vyšší komín. Záležet ale bude na protistraně," uvedl Pospíšil.

ANO, Žít Brno, SZ a TOP 09 chtějí oslovit ČSSD a KDU-ČSL k vytvoření šestikoalice, která by podle primátora Petra Vokřála (ANO) vyřešila patovou situaci. Lidovci ani sociální demokraté však zatím žádnou pozvánku nedostali. Pospíšil navíc šestikoalici nepovažuje za pravděpodobnou.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V případě uzavření spolupráce ze strany ČSSD a KDU-ČSL s ODS a Kratochvílem by měl blok 24 mandátů v zastupitelstvu. Zbývající čtyři by mohli doplnit komunisté, od kterých se však lidovci distancují jako od nedemokratické strany. Sociální demokraté ale jednají s každým. "Byli jsme s komunisty v kontaktu, porovnali jsme si názory a zásadně se nerozchází. Na řešení té situace se vcelku shodujeme," doplnil Pospíšil s tím, že je však předčasné hovořit o jakékoliv spolupráci směrem ke KSČM.

Podle Pospíšila ČSSD a KDU-ČSL vyzvaly k jednání ANO, ale také TOP 09, a lidovci kontaktovali i Stranu zelených, ale k žádným jednáním to zatím nevedlo.

ANO má 12 mandátů, ČSSD 11, Žít Brno a KDU-ČSL po sedmi, ODS pět, KSČM, TOP 09 a SZ shodně po čtyřech, poslední mandát má Kratochvíl.

Související