Pražské hnutí ANO v úterý souhlasilo s pěti požadavky Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) jako nutnými podmínkami obnovy koalice s ČSSD. Stále však odmítá navrhované zvýšení daně z nemovitosti. Novinářům to po úterním jednání řekl vyjednavač ANO a poslanec Jaroslav Faltýnek.

Novým radním za ANO pro majetek by měl být zastupitel Karel Grabein Procházka. Karel Březina (ČSSD) řekl, že ČSSD s podmínkami Trojkoalice nemá žádný problém. Koalice se rozpadla loni v říjnu, všechny strany zatím počítají s volbou chybějících radních na jednání zastupitelstva 28. dubna.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Myslím, že jsme se posunuli dopředu. Akceptovali jsme všech pět podmínek, včetně vzniku fondu na sociální bydlení, ale máme problém se zvýšením daně z nemovitosti, kterým se má financovat," řekl Faltýnek. ANO prý souhlasí se vznikem fondu, ale za jiných podmínek. "Budeme hledat cestu, jak jej naplnit z rozpočtu. Nezvyšovat daně je pro nás stále zásadní," řekl.

Ve hře byla podle vyjednavače Trojkoalice Ondřeje Mirovského (SZ) i možnost, že by hlasy pro zvýšení daně z nemovitosti strany získaly u opozice. "Tento mechanismus bychom chtěli využívat co možná nejméně, pokud možno ho nikdy nevyužít. A bylo by dobré, aby s ním ani nikdo nepočítal, protože takto se prostě koalice nesestavují," uvedl Mirovský.

Nyní se prý strany začnou bavit rovněž o personálním obsazení rady, podle Faltýnka ČSSD i ANO trvají na resortech, které měly dosud. Současný poměr v ale radě zůstane: ANO bude mít pět členů a ČSSD a Trojkoalice po třech členech. Za ANO by měl nově v radě usednout zastupitel Karel Grabein Procházka. Březina konkrétní nebyl a jména kandidátů říct nechtěl. U všech stran ale podle něj dojde k personálním změnám.

Nedořešena je zatím případná účast v radě předsedy SZ Matěje Stropnického. Toho do rady navrhla Trojkoalice, ANO a ČSSD to ale odmítají. "Předseda pražské SZ Ondřej Mirovský říkal, že jeho případnou kandidaturu oznámí v pondělí, neboť prý čekali na naše stanovisko ke svým požadavkům," řekl Faltýnek. Současný poměr v radě zůstane: ANO bude mít pět členů a ČSSD a Trojkoalice po třech členech. Resorty by měly zůstat rozděleny tak, jak jsou.

Jednalo se také o úpravě koaliční smlouvy, jejíž vnitrokoaliční mechanismy dříve podle Mirovského moc nefungovaly. "Chceme posílit předjednávání všech věcí, aby nikdo nebyl nikdy ničím překvapen," řekl novinářům po jednání.

Mezi dalšími požadavky Trojkoalice byla kromě daně z nemovitosti například budoucnost nákladového nádraží Žižkov, objektu centra Klinika nebo určení dvou procent prostředků z investic na instalaci umění ve veřejném prostoru.

Pokud se strany domluví, budou mít v 65členném zastupitelstvu většinu, 34 hlasů. Původně měla koalice 33 hlasů, do klubu ČSSD ale vstoupila nezávislá zastupitelka Monika Krobová-Hášová, která kandidovala za TOP 09, po volbách ale ze strany i jejího klubu odešla. Nyní vládne Praze sedm radních, rada má v plném počtu 11 členů.

Související