Česká armáda by v zahraničních misích měla působit v podobném rozsahu jako dosud. V letech 2017 a 2018 počítá opět se zapojením do operací v Afghánistánu, v Mali nebo na Sinaji. Vyplývá to z návrhu misí, které bude v pondělí schvalovat vláda. Za nasazení ve schvalovaných mandátech ministerstvo obrany zaplatí podle předpokladů necelé 2,3 miliardy korun, řekl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

"Návrh počítá s pokračováním ve všech dosavadních zahraničních operacích. Prioritou zůstávají mise Resolute Support v Afghánistánu a mise EU a OSN v Mali," sdělil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). "Kromě toho chceme významně přispívat do Sil rychlé reakce, které jsou zásadním mechanismem kolektivní obrany NATO," dodal.

Současný mandát pro české ozbrojené síly v zahraničí vyprší na konci roku. Do té doby se musí vláda a parlament shodnout na jejich dalším vyslání. "Navrhovaný mandát se týká převážně operací, v nichž se ČR angažuje dlouhodobě," poznamenal Pejšek.

Největší jednotka by opět měla působit v Afghánistánu. V roce 2017 v něm česká armáda chce mít 270 vojáků, o rok později o 20 méně. Končící mandát počítal se zapojením až 310 vojáků. Dalších 20 by pak bylo určeno, stejně jako v současné době, pro ochranu české ambasády. Češi se v zemi i nadále zaměří na ochranu spojeneckých sil a výcvik afghánských kolegů.

Tradičním místem působení českých sil je oblast Balkánu. "Politicko-bezpečnostní situace v regionu zůstává křehká a nelze vyloučit její vyostření," poznamenal Pejšek. Deset vojáků podle navrženého plánu bude působit v Bosně a Hercegovině, dva v Kosovu.

"Vedle dlouhodobého angažmá v Afghánistánu a na Balkáně získává v souvislosti s výrazným zhoršením bezpečnostního prostředí na významu naše účast v misích v Africe a na Blízkém východě," uvedl Pejšek. Druhý nejpočetnější kontingent by proto česká armáda měla vyslat do Mali, kde má působit celkem 60 osob.

Stejně jako letos jich většina bude součástí výcvikové mise EU. Deset pak bude pracovat ve štábech malijské mise, kterou vede OSN, řekl náčelník Generálního štábu Josef Bečvář. Letos v Mali působí i české speciální jednotky, ty ale ze země odjedou do konce roku. Česká armáda chce i nadále působit na Sinaji, kam posílá kromě až 25 vojáků i letoun CASA C-295M, a na Golanech, pro které nabízí až pět vojáků.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Česko bude stále pokračovat ve svém dosavadním působení v námořních operacích EU, tedy v protipirátské operaci EU v oblasti Afrického rohu a v operaci EU zaměřené na omezení migrace ve Středomoří. V obou případech české vojsko pošle odborníky do velitelských struktur.

Další stovky vojáků pak budou určeny pro případné rychlé nasazení v rámci operací NATO nebo OSN. Do aliančních sil rychlé reakce bude příští rok vyčleněno 810 vojáků, v roce 2017 jich bude 380. Dalších 200 vojáků bude připraveno se zapojit do případné mírové operace OSN.

Ministr Stropnický zároveň upozornil, že kromě operací uvedených v připraveném materiálu se bude Česko podílet i na boji proti Daeshi, tedy takzvanému Islámskému státu. "Vyslání leteckého poradního týmu do Iráku, kde by měli naši vojáci do konce roku 2018 pomáhat s výcvikem na L-159, schválila vláda již před dvěma týdny," uvedl.

Přehled navrhovaných misí: Počet osob v roce 2017: Počet osob v roce 2018:
Resolute Support (Afghánistán) 270 250
Ochrana ambasády v Kábulu (Afghánistán) 20 20
ALTHEA (Bosna a Hercegovina) 2 2
JOINT ENTERPRISE (Kosovo) 10 10
NAVFOR MED SOPHIA (Středomoří/Itálie) 5 5
NAVFOR ATALANTA (V. Británie) 3 3
EUTM (Mali) 50 50
MINUSMA (Mali) 10 10
UNDOF (Golanské výšiny) 5 5
MFO (Sinajský poloostrov) 25 25
Velitelské struktury v operacích NATO, EU a OSN 15 15
DCM (nasaditelný spojovací modul) 56 56
NRF (NATO Response Force, Síly rychlé reakce) 810 380
UNPCRS (Pohotovostní systém OSN), předurčení do MINUSMA (Mali) 200 200