V Česku panuje spotřebitelská letargie. Oklamaní zákazníci nad nepovedeným nákupem raději mávnou rukou, než aby se domáhali svých práv, myslí si eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová.

Problém podle ní není v tom, že by spotřebitelé neměli oporu v zákonech. "Myslím, že legislativa v Česku je v pořádku. Dá se použít na potírání nešvarů, jako jsou nekalé obchodní praktiky, klamavá reklama, zavádějící nebo nedostatečné informace," řekla HN Jourová, která se v pátek v Praze zúčastnila konference spotřebitelských organizací.

Češi nejsou ve svém pasivním přístupu ojedinělí. Podle Jourové v Evropě platí, že čím dál na východ, tím méně se zákazníci praktikám nepoctivých firem brání. Patrné je to zejména, když spotřebitel koupí nefunkční výrobek na internetu.

"Podle našich statistik nad tím přes 60 procent lidí mávne rukou a řekne: Tak mě zas někdo dostal," popsala eurokomisařka a dodala, že by si lidé také měli rozmýšlet, kam posílají své osobní údaje.

"Na internetu se velmi rozvíjí, že neplatíte penězi, ale osobními daty. Přijde vám to výhodné. A přitom je v tom ďáblovo kopýtko, firma vás má v hrsti. A může dojít třeba i ke zneužití těch osobních dat," varuje eurokomisařka.

Jedním z organizátorů konference byla společnost dTest, na kterou se ročně obrátí 35 tisíc podvedených spotřebitelů. Organizaci se nelíbí, že Česko stále nemá zákon umožňující podávat hromadné žaloby. Jejich výhodou je, že se lidé podvedení stejnou firmou mohou spojit u soudu, jako to jinde v Evropě nebo ve Spojených státech udělali majitelé automobilů od Volkswagenu s vadným motorem.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Je pro nás velkým zklamáním, že příslušná ministerstva tuto otázku vůbec neotevírají, ačkoliv se jedná o jeden z nejpalčivějších problémů českého spotřebitelského práva. Na evropské úrovni je navíc tento nástroj léta diskutován a rozvíjen," řekl na konferenci ředitel dTestu Martin Černý.

Ministerstvo spravedlnosti je v otázce hromadných žalob teprve na samém začátku. "Tuto potřebu reflektujeme a z tohoto důvodu do budoucna počítáme se započetím jednání na téma legislativních změn v této oblasti," napsal mluvčí úřadu Jakub Říman.

Jourová upozorňuje, že Česko ani jinou členskou zemi nehodlá do přijetí takového zákona nijak tlačit. "Jako komisařka pro justici vám můžu říct, že to je velmi citlivá zóna, do které si státy nechtějí nechat sáhnout. Myslím, že jsem známá tím, že jsem velmi zdrženlivá a že velmi ctím suverenitu členských států. Kolektivní žaloby považujeme za věc, kterou si musí státy řešit samy," řekla Jourová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist