Zpráva amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv v České republice je podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) věcná a korektní. V dokumentu, který americký úřad zveřejňuje každoročně, se objevily výhrady vůči situaci Romů a také k výrokům politických představitelů včetně prezidenta Miloše Zemana o migrační krizi. Hrad považuje kritiku od spojenců za zbytečnou.

"Považuji hodnocení České republiky za věcné a korektní. Skutečnosti, které popisuje, jsou mně i vládě známy a snažíme se je řešit," komentoval zprávu Dienstbier. Postavení Romů v Česku se ve zprávě objevilo již několikrát.

Dienstbier ve čtvrtek poznamenal, že situace Romů se v posledním desetiletí zlepšila. "Co se týče výroků některých politických představitelů, chtěl bych zdůraznit, že slovník nenávisti nemůže ovládnout veřejný prostor," poznamenal k druhému tématu.

Americké ministerstvo zahraničí v dokumentu podobně jako v předchozím roce zmiňuje sporné názory prezidenta Miloše Zemana, jmenovitě pak jeho prohlášení o tom, že muslimští uprchlíci nebudou respektovat místní zákony a zvyklosti a místo nich budou chtít zavést islámské právo šaría. Zpráva také připomíná Zemanovo vystoupení 17. listopadu na Albertově po boku šéfa extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček považuje kritiku za zbytečnou. "Budí to dojem, že celá ta pasáž týkající se České republiky byla složena z nějakých zpráv nějakých neziskovek nebo mediálních titulků. Je zcela zbytečné, aby spojenecká země takto postupovala vůči svému spojenci," uvedl.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Výtky ze strany USA se nelíbí ani předsedovi občanských demokratů Petru Fialovi. "Od našich amerických spojenců bych v soudech vůči ČR uvítal větší zdrženlivost a smysl pro realitu. V poslední době mám pocit, že pokud něco zvyšuje antiamerické nálady ve společnosti, jsou to podobné kritiky a doporučení," míní Fiala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist