Pražské ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) ve čtvrtek odložily jednání o možné koalici na příští týden. Důvodem odkladu je nejednotný postoj zastupitelů ANO k požadavku Trojkoalice zvýšit daň z nemovitosti. Řekli to ve čtvrtek předseda pražské SZ Ondřej Mirovský a poslanec Jaroslav Faltýnek (ANO). ČSSD s požadavky koalice problém nemá. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se rozpadla loni v říjnu, od té doby se strany neúspěšně domlouvají na nové koalici.

"Ještě nemáme dořešeny všechny body, které předložili na stůl kolegové z Trojkoalice, konkrétně požadavek na zvýšení daně z nemovitosti. Mohu ale říci, že prioritou je udržení koalice s ČSSD a Trojkoalicí. Všichni budeme muset z něčeho ustoupit. Pro nás je daň z nemovitosti principiální věc, proto potřebujeme čas," řekl Faltýnek.

"ANO nás požádalo o týden času a další termín jednání se přesunul na úterý příštího týdne. V momentě, kdy si podáme ruku nad těmi pěti body, pak předstoupíme s Matějem Stropnickým s dalším návrhem personálií," řekl Mirovský.

Trojkoalice minulý týden předložila ANO a ČSSD pět programových požadavků. Jde o zvýšení daně z nemovitosti o jeden bod na koeficient dvě, budoucnost nákladového nádraží Žižkov, objektu centra Klinika, vytvoření mapy městské infrastruktury a určení dvou procent prostředků z investic na instalaci umění ve veřejném prostoru.

Personální obsazení rady ve čtvrtek strany neřešily. "Oficiálně jsme žádná jména na stůl nedostali," řekl Mirovský. Jména potenciálních radních nechtěl prozradit ani vyjednávač a zastupitel ČSSD Karel Březina. "Nechte mě to sdělit nejdříve koaličním partnerům," řekl Březina.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se rozpadla loni na konci října na jednání zastupitelstva, kdy byli odvoláni čtyři radní hlasy opozice i koalice. Od té doby městu vládne neúplná sedmičlenná rada.

Pokud se strany domluví, budou mít v 65členném zastupitelstvu většinu 34 hlasů. Původně měla koalice 33 hlasů, do klubu ČSSD ale vstoupila nezávislá zastupitelka Monika Krobová-Hášová, která kandidovala za TOP 09, po volbách ale ze strany i jejího klubu odešla. Nyní vládne Praze sedm radních, rada má v plném počtu 11 členů.