Předseda Strany zelených Matěj Stropnický rozjel vysokou hru: Je ochoten odblokovat patovou situaci při skládání pražské koalice a ustoupit z požadavku, aby byl v radě města. Klade si ale několik podmínek. Chce, aby město koupilo žižkovskou Kliniku a zvedlo daně z nemovitostí.

"Trojkoalice přišla na vyjednávání s požadavkem na navýšení daně z nemovitosti o jeden bod," řekl po jednání Jaroslav Faltýnek z ANO. Potvrdil také, že Trojkoalice chce, aby Klinika byla využita pro neziskový sektor a aby se začala řešit přestavba nákladového nádraží Žižkov na kulturně vzdělávací centrum.

"Věřím tomu, že nejpozději na zastupitelstvu bude potvrzena tato koalice," uzavřel Faltýnek. 
Obdobně pozitivní byl zástupce za sociální demokraty Karel Březina, který naznačil, že na programové body Trojkoalice, respektive Matěje Stropnického přistoupí. "Vidíme významný posun v tom, abychom v nejbližších dnech koalici obnovili," řekl Březina. 

Ondřej Mirovský, který je v Trojkoalici za zelené, po vyjednávání řekl, že jde o návrh Trojkoalice, jak odblokovat patovou situaci na magistrátu. "A ohlasy jsou vesměs pozitivní," řekl Mirovský. 
Sám Matěj Stropnický se k programovým bodům ani vyjednávání nechce vyjadřovat. "Budu o tom mluvit, až příští týden," řekl Stropnický, o němž se mluví jako o možném předsedovi důležitého výboru pro dopravu. Post by mohl dostat výměnou za místo v radě.

Zvedne se daň o desetinu

Daně z nemovitostí stanovuje zákon podle velikosti obce, nicméně ty si je mohou současně zvednout či snížit podle určeného koeficientu. Pro Prahu platí nejvyšší pásmo, 4,5násobek základu. Ten se může ale zvýšit až na pětinásobek. Pro Pražany by to tak znamenalo zvýšení o zhruba deset procent.

V případě stometrového bytu by tak místo dosavadních zhruba 1200 korun ročně Pražané platili přibližně 1330 korun ročně. Z dodatečně vybraných peněz by se podle Stropnického mělo financovat sociální bydlení. Sám Stropnický se odmítá zatím vyjadřovat.

Ročně město na majetkových daních, z nichž převážnou většinu tvoří daň z nemovitostí, vybere 800 milionů korun. Zvýšení by tak mohlo přinést zhruba 80 milionů.

Související