Pavla Holcová z Mezinárodního konsorcia investigativních žurnalistů pracuje na popsání konkrétních kauz, které se objevily ve složce tzv. Panama Papers. Odkrývání kauz je pomalé, protože dokumenty jsou v angličtině, španělštině a francouzštině a riziko nepochopení je vysoké. Na jednu osobu obvykle připadá v průměru stovka takových dokumentů. 

Podle Holcové je zajímavé, kdo tzv. offshorové firmy v Česku využívá. Nejsou to lidé s běžnými příjmy, ale spíše bohatí lidé. "Přijde mi kontroverzní, že jsou to lidé, kteří využívají systém českého státu, benefity ve stylu dálnic, škol a školek, zdravotní péče, ale nejsou ochotni tady platit daně," říká v rozhovoru pro HN. Offshory jsou v Česku oblíbenější než v některých jiných zemích, například srbských jmen je oproti českým na seznamu třetina.

HN: Co je podle vás nejzávažnější zjištění?

Všechno jsme ještě neprošli. Ale pro mě je nejdůležitější, jak fungovala česká pobočka společnosti Mossack Fonseca. V dokumentech lze najít maily klientům ve stylu: Pravděpodobně vás bude kontaktovat česká policie, nic jí neříkejte. Popřípadě: Musíme o 10 let antedatovat dokumenty.

HN: Proč antedatovali dokumenty?
Na přání klienta. Týká se to jednoho případu, kdy si najali do svého portfolia bílých koní člověka, který seděl ve vězení. Ale oni potřebovali někoho, kdo byl na svobodě - aby ředitel firem jejich klientů nebyl odsouzeným zločincem. (Týkalo se to Malchuse Irvina Boncampera, účetního z ostrova Saint Kitts - v říjnu 2013 měla česká pobočka Mossack Fonseca poskytnout úřadům v USA seznam firem i termíny, kdy Boncamper naposledy podepisoval dokumenty jako ředitel. Minimálně ve třech případech byly informace antedatované - pozn. redakce).

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.