Podle Vítězslava Kapouna, vedoucího oddělení mezinárodního zdaňování, bude Generální finanční ředitelství studovat data tzv. Panama Papers. Úřad o data již požádal německé novináře. 

HN: Jaký zahájilo finanční ředitelství postup, když přišly zprávy o uniklých datech z Panamy?

Zabýváme se všemi podněty, které se k nám dostávají, a tyhle vypadají rozhodně zajímavě, takže se je chystáme pochopitelně vyhodnocovat. Stejně jako tomu bylo v podobných případech s daty ze Švýcarska nebo Lucemburska.

HN: Tohle ale vypadá na mnohem větší rozsah než předchozí akce.

Zdá se, že to bude výrazně většího rozsahu. Podle toho, co zatím zveřejnila média, se jedná o nějakých padesát tisíc údajů o 283 podnikatelích. Zatím však máme k dispozici pouze veřejně dostupné údaje, vlastní seznamy k dispozici nemáme.

HN: Mají je němečtí novináři.

Z naší strany právě probíhají snahy tyto materiály získat, v jaké je to ale nyní aktuální fázi, vám neřeknu. Ale je tu určitě jasná snaha dokumenty dostat.

HN: Jak s nimi naložíte, až je dostanete?

Všechno záleží na tom, co to bude za informace. Je klidně možné, že nebudou pro nás vůbec využitelné, může jít například o staré dokumenty po promlčecí době. To byl právě konkrétní případ takzvaných Luxleaks, kde jsme sice z Lucemburska získali zajímavá data, ale za spoustu let zpátky, takže pro nás byla zcela nevyužitelná. Pokud nyní dostaneme aktuálnější údaje, tak je začneme využívat v rámci vyhledávací činnosti a snažit se o cílené kontroly právě s využitím těchto informací. Všechny je samozřejmě musíme také prověřit, nejedná se přece o žádný oficiální zdroj.

HN: To ale znamená projít a prozkoumat desetitisíce dokumentů. Máme na to vyčleněný speciální tým?

Máme sekci řízení rizik, která se zabývá vyhodnocováním podobných údajů. Také máme speciální programové nástroje, které dokážou z dokumentů vytáhnout to, co nás zajímá a co do systému zadáme.

HN: Říkáte, že získaná data využijete při kontrolách. Znamená to, že frontálního útoku na offshorové firmy se ze strany finančního ředitelství tyto firmy obávat nemusí?

Pokud neznám obsah dokumentů, tak k tomu nemohu nic říct. Ale provádíme už v dnešní době spoustu cílených kontrol právě směrem k daňovým rájům, kde využíváme různých smluv a dohod o výměně informací. Je proto klidně možné, že v panamských dokumentech budou také informace, které už dneska máme. Navíc i zahraniční offshorová firma může být po daňové stránce zcela legální a mít vše v pořádku.