Policejní prezident Tomáš Tuhý je s prací policie během návštěvy čínského prezidenta v Praze spokojený. Podle něj policisté v této "zkoušce" obstáli. Nezjišťovali prý národnost podporovatelů či odpůrců čínského prezidenta a jen dbali na dodržováním zákonů České republiky. Ani na zabránění vstupu demonstrantů na Hradčanské náměstí či sundávání tibetských vlajek z oken domů nevidí Tuhý nic zvláštního.

Neměla policie nějaké zadání zabránit tomu, aby čínský prezident mohl někde spatřit třeba jen náznak protestů proti jeho návštěvě? Nedostal jste takový pokyn například od ministra vnitra Milana Chovance nebo někoho jiného?

Žijeme ve svobodné zemi, kde každý má právo na projevení svého názoru, a policisté v tomto nikomu nebránili. Nebyli jsme jako policie ovlivnění ničím jiným než vlastními poznatky a veškerá rozhodnutí vycházela z vlastních schopností a zkušeností policistů. Naše úkoly byly jasné - bezpečnost chráněných osob, dohled nad veřejným pořádkem a ochrana života, zdraví a majetku osob. 

Měřili ale vaši lidé skutečně všem lidem stejným metrem? Tedy příznivcům a odpůrcům čínského prezidenta, lidem s čínskými a tibetskými vlajkami?

Jediným kritériem v práci policistů byla případná protiprávnost jednání konkrétních osob. Nezáleželo na tom, s jakými názory se účastníci shromáždění ztotožňují, ale na tom, zda jsou dodržovány zákony České republiky. Pokud policisté vidí protiprávní jednání, musí konat, toto jednání eliminovat a případně zabránit vyostření situace.

Postupovali jste ale nestranně vždycky? Třeba na Evropské třídě při příjezdu čínského prezidenta? Nebo třeba v případě zadržení fotografa, který měl na sobě vlajku Tibetu? Nebo v případě dvanácti zadržených aktivistů, kteří chtěli vyvěsit tibetské vlajky?

I v těchto případech jsme postupovali podle zmiňovaných kritérií. Zjišťovat národnost či osobní názory není v tu dobu namístě a pro samotné zákroky toto nebylo podstatné.

Připomínky zaznívají také k tomu, že policie zabírala až příliš prostoru kolem místa, kde čínský prezident jednal. Skutečně bylo nutné zabrat tolik místa v hodně širokém okruhu? Když jsem šel například do Lichtenštejnského paláce, kde jednal čínský prezident s českými politiky, ulice podél Vltavy byly nepřístupné už od stanice Malostranská, podobné to bylo i jinde. Proč tak široký pás?

Stěžejním úkolem, který policisté v rámci bezpečnostního opatření plnili, bylo zajišťování bezpečnosti chráněných osob. Součástí plnění tohoto úkolu, který vyplývá z mezinárodních dohod, bylo i stanovení bezpečnostních perimetrů. Je nutné přihlédnout k aktuální bezpečnostní situaci u nás i ve světě a také k významu chráněné osoby, která k nám přijíždí a přiváží s sebou i případná specifická rizika. Policejní ochránci jsou profesionálové, kteří vědí, co dělají a proč tomu tak je. Podcenění situace není možné si dovolit.

Samostatnou kapitolou byla demonstrace u Hradčanského náměstí. Hodně debat vyvolává situace, kdy chtěl jít předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a další lidé na toto náměstí. Co říkáte tomuto momentu? Zachovala se policie správně, když nikoho nepustila?

Policie ČR je nezávislá a v rámci plnění svých úkolů nejedná pod jakýmkoliv vnějším vlivem. Policisté postupovali jednoznačně správně. Policie požádala příslušný odbor magistrátu o vydání rozhodnutí. Na jeho základě byl i prostor Hradčanského náměstí po stanovenou dobu uzavřen pro vozidla i chodce.

Co ale říkáte na argumenty, že prezidenti už na Hradě nebyli, a nebylo tedy nutné toto náměstí bránit, zejména když tam byla údajně demonstrace povolená? A nebyl skutečně tím, kdo zamezil pohybu demonstrantů, kancléř Vratislav Mynář z prezidentské kanceláře, jak si stěžoval předseda Kalousek?

Ten prostor přestal být v uvedenou dobu veřejným prostranstvím, a svolavatel se tak nemohl dovolávat svého práva konat zde shromáždění. Podle zákona a mezinárodních úmluv je navíc oprávněna omezit nebo zakázat vstup osob do vybraných prostor. V době konání takového opatření není podstatné, kdo před policisty stojí, ale to, zda má oprávnění ke vstupu do určeného prostoru.

Hodně kritiky se ozvalo kvůli tomu, že lidé v okolí hotelu Hilton, kde bydlel čínský prezident, nemohli mít v oknech vlajky Tibetu. Policie tvrdí, že vlajky musely pryč kvůli bezpečnosti, aby policie měla přehled, že za vlajkami nejsou například odstřelovači. Nebylo pravým důvodem odstranění vlajek to, aby čínský prezident či někdo z jeho doprovodu vlajky neviděl?

Jak už jsem řekl, úkolem policistů bylo zajištění bezpečnosti chráněných osob. V případě, že policisté vidí potenciální riziko, musí jej eliminovat. Takovým rizikem může být i čímkoliv zakryté okno, zejména pokud je za ním patrný pohyb. Policisté tak ztrácí přehled o situaci v okolí a nemohou si být jisti, zda nehrozí nějaké riziko. Jen v okolí hotelu Hilton jsme takových předmětů z oken odstraňovali několik a byly mezi nimi vlajky různých států, nebo například noviny.

Nebylo přece jen něco, k čemu jste měl výhrady?

Z mého pohledu je nejpodstatnější fakt, že policie celé mimořádné bezpečnostní opatření zvládla. Nedošlo k jediné situaci, při které by byla ohrožena bezpečnost chráněných osob, a veškeré hrozící eskalace násilí policisté eliminovali v samotném počátku. Za profesionální osobní přístup a nasazení jednotlivých policistů, kteří se na bezpečnostním opatření podíleli, patří každému z nich mé poděkování.

Nikdy jste si během těchto tří dnů neřekl, že se policie mohla zachovat jinak, lépe?

Nevím o ničem, co by vyžadovalo jiné či lepší řešení. Samotný fakt, že nedošlo k jakýmkoliv mimořádným událostem, je známkou toho, že policie v této zkoušce obstála.