Byla to doba, kdy protikorupční policie vyšetřovala například financování ČSSD a postřelení jejího tehdejšího hlavního sponzora Ivana Lhotského. A také miliardové podvody v tuzemských bankách.

17. února 1999, právě v den, kdy útvar chystal zátah v České spořitelně a v jí spřízněné firmě IC pro podezření z miliardových podvodů, zatkla šéfa útvaru Evžena Šírka Inspekce ministra vnitra a obvinila ho z úniku informací. A to proto, že se z domova napojoval do svého počítače v práci.

I když po třech měsících stíhání jako nesmyslné zrušil státní zástupce, Šírek se už do funkce nikdy nevrátil. A uvedené případy protikorupční policie nikdy nevyšetřila.

A přišel Hejl

Šírek k policii nastoupil krátce po roce 1990, původně jako počítačový expert. Postupně se ale vypracoval až na ředitele protikorupčního útvaru. "Byl po dlouhé době ředitelem, který dával svým podřízeným svobodu a nepodléhal tlakům," hodnotí Šírka investigativní novinář a publicista Jaroslav Kmenta. "Kdyby ho neodstranili, vyšetřilo by se mnohem víc. Touto akcí se narušilo vyšetřování a důkazy se zametly pod koberec," je přesvědčen.

Šírek padl podle všeho kvůli tomu, že se příliš zajímal o později zastřeleného kmotra podsvětí Františka Mrázka. Právě kvůli vyvádění nesplacených úvěrů jeho firem z České spořitelny plánoval Šírek na uvedený den zátah.

Jenže i když byl utajený, doslechl se o něm blízký Mrázkův známý Martin Hejl, který v té době řídil bezpečnostní odbor Národního bezpečnostního úřadu. A pracovníci inspekce, kteří zátah vedli, měli - jak již dříve popsal Kmenta ve svých článcích - na Hejla úzké vazby.

Šírek po obvinění musel opustit svůj post a dostal úřednické místo na ministerstvu vnitra, několik let byl i ředitelem jeho počítačového odboru. A současně bojoval o své očištění.

Po necelém půlroce státní zástupce zrušil Šírkovo stíhání jako nezákonné. Vzápětí policejní prezident Jiří Kolář potrestal Šírka alespoň kázeňsky - podle něj ze spisu vyplynulo, že měl v domácím počítači tajná data. Kvůli trestu přišel o místo - nemohl získat bezpečnostní prověrku nutnou k řízení úřadu.

Zaměněný počítač

Šírek se ale obrátil k soudu, který jej v lednu 2003 definitivně očistil a zrušil kázeňský trest. A při projednávání před soudem dokonce vyšlo najevo, že Šírkovým spisem někdo manipuloval - kdosi v něm vyměnil fotografie jeho zabaveného počítače a kriminalistický ústav zkoumal jiný počítač, než policejní inspekce Šírkovi doma zabavila.

Sám Šírek o návrat k policii zájem neměl. "Úplně rezignoval. Když ho přeřadili, ztratil zájem se podílet na vyšetřování a úplně se odstřihl od kamarádů," popisuje Kmenta, který byl se Šírkem v občasném kontaktu.

U Šírka poté propukla zákeřná nemoc, se kterou několik let bojoval.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist