Pražští zelení dál podporují předsedu Matěje Stropnického jako kandidáta do rady hlavního města Prahy. Na krajské konferenci ve středu pozdě večer rozhodli, že konečnou nominaci bude v průběhu koaličních jednání operativně řešit pražské vedení strany. Vyplývá to z usnesení, které ve čtvrtek poskytl předseda pražské SZ Ondřej Mirovský.

"Předložím Trojkoalici návrh postupu, jak ven ze situace bezprecedentního nátlaku, jemuž zelení v posledních týdnech čelí od přátel starého pořádku v Praze," komentoval Stropnický.

ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN, KDU-ČSL) se pokouší obnovit původní koalici, která se rozpadla před necelým půlrokem. Spor se ale vede ohledně nominace Stropnického, kterého v radě už nějakou dobu odmítají ANO a ČSSD, v úterý se k nim navíc připojily i STAN a KDU-ČSL.

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek v úterý předpokládal, že se situace vyřeší do čtvrtka, kdy se koná zasedání zastupitelstva, které by případně mohlo dovolit nekompletní radu. Na jednání ale nikdo takový bod do programu nenavrhl. O situaci nejednal ráno ani zastupitelský klub Trojkoalice.

"Zelení nepodpoří koalici, v níž by nemohli mít nominanty nebo nominantky dle svého uvážení," píše se v usnesení krajské konference.

"Trvá naše odmítnutí personálních handlů, a trváme na tom, že Matěj Stropnický ve své funkci nepochybil. Současně chystáme návrh zásadních programových bodů, jak se vymanit ze současné patové situace," komentoval Mirovský.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice měla v pětašedesátičlenném zastupitelstvu těsnou většinu 33 hlasů. V úterý se klub ČSSD rozšířil o bývalou zastupitelku za TOP 09 Moniku Krobovou Hášovou. Případná obnovená koalice by tak měla 34 hlasů.

Nejsilnější je v zastupitelstvu klub ANO, který má 17 členů, TOP 09 a nezávislí mají 12 členů, ČSSD devět, ODS a Trojkoalice po osmi, piráti a komunisté po čtyřech zastupitelích. Tříčlenný je klub Nezávislých.

Související