Kancelář v dohledu hotelu Hilton, v němž je ubytovaný čínský prezident Si Ťin-pching se svou početnou delegací, navštívili v úterý odpoledne policisté.

Vadila jim tibetská vlajka na okně kanceláře, z níž je vidět na hotel. Policisté zaměstnance vyzvali, aby vlajku sundali. Vysvětlili to tím, že vadí odstřelovačům, kteří tak nevidí, co se za vlajkou skrývá.

"Kolega vedle mě vylepil na okno tibetskou vlajku velikosti A2, kterou nakonec umístil doprostřed a nahoru okna a zatáhl žaluzie jen po okraj vlajky. Za půl hodiny přišli policajti jen s páskami kolem ruky (asi nepatřili do státní), a že se to musí sundat. S odůvodněním, že odstřelovači nevidí, co nebo kdo se za tou vlajkou skrývá," popsal na Facebooku Krupička. Zatažená žaluzie ale podle Krupičky policistům nevadila.

Mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán Aktuálně.cz řekl, že policie v okolí Hiltonu podobně zasahovala v necelé desítce případů. "Policie vyhodnocuje bezpečnostní rizika a jedním z těchto rizik je i zakrytí oken v okolí chráněné budovy. Není podstatné, jakého státu je jaká vlajka," zdůraznil mluvčí.

Zatažené žaluzie policii podle Bocána nevadí, pokud za nimi není znatelný pohyb. "Kdyby zatažené byly a byl za nimi pohyb, problém to je a přistoupili bychom k tomu úplně stejně," řekl Bocán s tím, že policie odstraňovala kromě různých vlajek i noviny a další předměty, které zakrývaly výhled.

Policisté zasahující v kancelářích ale podle Krupičky lidem v kancelářích poradili, že si za okno mohou vyvěsit jiné vlajky. "Podle nich si můžeme vyvěsit vlajku českou, popřípadě čínskou," tvrdí Krupička.

Že by policisté cíleně sundavali tibetské vlajky, odmítla i mluvčí pražské policie. Podle ní je potenciální hrozbou pohyb lidí za zakrytým oknem, proto policie odstraňovala z oken různé věci. "Šlo přitom nejen o vlajky různých států, ale i o další předměty, jako jsou noviny apod.," uvedla mluvčí Andrea Zoulová.

Vadily vlajky na sloupech i na zádech

Obdobných případů, kdy policie nechávala sundat tibetské vlajky, se ale během návštěvy čínského prezidenta stalo hned několik. Už v pondělí například zatkli skupinu aktivistů, kteří na Evropské vyvěsili místo čínských vlajek na sloupech veřejného osvětlení ty tibetské.

Kvůli tibetské vlajce policie také v pondělí zadržela fotografa Ondřeje Mazuru, který ji měl připevněnou na zádech. Na Mazuru zaútočilo kvůli vlajce několik v Česku žijících Číňanů, kteří vítali prezidentskou návštěvu. A policie jeho zadržení zdůvodnila podle Mazurových slov tím, že jej chtěla chránit. Číňany přitom nikdo nezadržel.

Související