Pražské ANO, ČSSD a Trojkoalice se domluvily na programu nové rady. ANO a ČSSD však opět odmítly jmenování předsedy Strany zelených (SZ) Matěje Stropnického do městské rady.

Novinářům to v úterý po koaličním jednání řekl vyjednávač hnutí ANO a jeho místopředseda Jaroslav Faltýnek. Stropnického podle něj odmítly i KDU-ČSL a STAN. Stropnický společně s předsedou pražské SZ Ondřejem Mirovským postoj stran odmítli.

Strany také projednaly způsob fungování obnovené koalice, která se rozpadla loni v říjnu. "Pokud se týká programu, tak bylo vše odsouhlaseno. Jediná věc, která není dořešena, je otázka personální. Všechny strany původní koalice řekly svoje personální představy a až na jednu malou výjimku je shoda. Ta malá výjimka je Matěj Stropnický. Znovu jasně zaznělo ze strany ČSSD a ANO, že čekáme za SZ nominaci do rady někoho jiného," řekl Faltýnek. ANO má prý dva kandidáty, jejich jména ale neuvedl. "To bude na rozhodnutí zastupitelského klubu," řekl.

Podle Faltýnka rovněž zástupci STAN a KDU-ČSL, které jsou součástí Trojkoalice, řekli, že čekají od SZ jiného nominanta do rady. STAN ještě před začátkem jednání vyzval Stropnického, aby se kandidatury sám vzdal.

Podle informací ČTK přijala obdobné usnesení také pražská KDU-ČSL. I podle lidovců by měla SZ nominovat někoho jiného, pokud je osoba Stropnického tím, kdo blokuje vznik koalice.

Stropnický a Mirovský postoj STAN odmítli. SZ si podle nich nenechá mluvit do personálií. "Odmítli jsme podpořit partnerství Prahy s Pekingem, protože si čínská strana kladla ultimativní požadavky. Ultimáta odmítáme i v tomto případě," uvedl Stropnický.

Podle něj neexistuje žádný důvod, proč by funkci radního nemohl vykonávat.

Koaliční smlouvu by strany prý mohly podepsat do čtvrtka. "Doufám, že ano," řekl Faltýnek. Cíle koalice jsou údajně částečně splněny. "Zásadní změny tam nejsou. Nově je tam mechanismus, jak řešit situace, kdy dojde ke sporu v koalici," řekl Faltýnek.

V rozporných situacích musí hlasovat vždy minimálně polovina radních.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Stropnický byl náměstkem primátorky pro územní rozvoj do loňského října, kdy opozice navrhla jeho odvolání. Pro tehdy hlasovali i zastupitelé za ANO a ČSSD. Následně bylo odhlasováno odvolání radních Hany Novákové, Ireny Ropkové (obě ČSSD) a Michala Haška (ANO).

Jejich kompetence si rozdělili zbývající radní.

Strany se nedávno dohodly, že se pokusí koaliční projekt oživit. Dosud společně řešily program a případné další praktické fungování koalice.

Pokud se strany domluví, budou mít ANO, ČSSD a Trojkoalice opět v 65členném zastupitelstvu těsnou většinu 33 hlasů.

Nyní vládne Praze sedm radních, rada má v plném počtu 11 členů.