Fotograf a kameraman Ondřej Mazura v pondělí fotografoval vítání čínského prezidenta i protesty proti němu. Mazura měl na zádech připevněnou tibetskou vlajku, kvůli které se dostal do potyčky s Číňany. Ti mu ji strhli a napadli ho tyčemi, na kterých byly přidělané čínské vlajky.

"Dostal jsem několikrát tyčí po kebuli a mám na ní nějaké boule a modřiny a nateklé obočí. Nic vážného," řekl Aktuálně.cz a HN.

Rvačku rychle zastavili policisté, kteří fotografa Deníku Referendum zadrželi a odvezli k výslechu.

Co se na Evropské v pondělí přesně stalo? A co jste tam dělal?

Přijela parta lidí a začali sundávat čínské vlajky. A nahrazovali je těmi tibetskými, aby vyjádřili nesouhlas s tím, jak Čína porušuje lidská práva a my se před ní ohýbáme a s představou ekonomického zisku se hodnot, jakými lidská práva jsou, zbavujeme. Já jsem tam byl natáčet pro Deník Referendum. Neustále tam jezdili policisté a to sundávání vlajek viděli, takže se tam seběhli a postupně přijížděla další auta.

Kolik tam asi bylo policistů?

V jednu chvíli tam bylo na šedesát policistů, kteří na aktivisty koukali a říkali jim, ať slezou dolů. Potom na ně zavolali hasiče s plošinou a začali je sbírat. Nejdřív ty dole a chystali se sundat ty na sloupech, v tu chvíli přijely dva autobusy Číňanů, kteří vyndali ze zavazadlového prostoru vlajky, mávali s nimi a vítali svého prezidenta.

Co se dělo s těmi aktivisty?

Postupně je odváželi na Bartolomějskou za neuposlechnutí výzvy. Když je odvezli, ti Číňané se začali vracet k autobusu, ale kolem nich šli tři koledníci, kteří na ně začali pokřikovat, že jsou to komunisté, a dál je verbálně napadali. A ti Číňané se do nich pustili pěstmi.

Jak reagovali policisté?

Na chvíli to zahradili, ale proti Číňanům nijak nezasáhli. Bylo vidět, že se jim do zatýkání Číňanů moc nechtělo. Zatýkat Číňany, když je tady na návštěvě jejich prezident, to se jim asi nehodilo do krámu.

A jak se to napadení "přesunulo" na vás?

Já jsem fotil, jak ty koledníky napadali, a na zádech jsem měl připevněnou tibetskou vlajku. Oni mi ji strhli a začali si ji mezi sebou podávat dál a dál ode mě. Naběhl jsem mezi ně a tu vlajku jsem jim vytrhl zpátky a v tu chvíli se do mě pustili, začali mě mydlit tyčemi, na kterých měli přidělané vlajky, načež mě tedy policisté rychle vytáhli ven.

Zkusil jste je požádat, aby vám tu vlajku vrátili, nebo jste mezi ně rovnou skočil?

Když mi ji strhli, zařval jsem: "Vraťte mi tu vlajku!" Protože tam byli pražští, čeští Číňané, tak mi rozuměli. Ale začali si ji podávat dál a dál ode mě, a já se rozeběhl, sebral ji nějaké ženě a začala mela.

Máte nějaká zranění?

Dostal jsem několikrát tyčí po kebuli a mám na ní nějaké boule a modřiny a nateklé obočí. Nic vážného.

V této potyčce zatkli jenom vás?

Pokud vím, tak ano. Na místě mi policisté řekli, že je to za neuposlechnutí výzvy, což ale po chvilce, než mě naložili do antonu, změnili. Protestoval jsem, že nebyla žádná výzva, kterou bych porušil. Takže to změnili na jiný paragraf a že mě stejně zadrží a odvezou do Bartolomějské.

Jak to probíhalo na služebně? Dostal jste se odtamtud poměrně rychle.

Když mě přivezli na služebnu k výslechu, už jsem měl trochu zpoždění, protože jsem spěchal na vlak do Brna, abych mohl odjet fotit do uprchlického tábora Idomeni kvůli reportážím. S policisty se dalo poměr korektně jednat, tak jsem se domluvil s těmi aktivisty, které přivezli přede mnou, a mohl jsem je u výslechu předběhnout. U výslechu jsem řekl, že vypovídat nebudu a že nebudu ani nic podepisovat.

Co jste tedy podle policie spáchal?

Na to jsem se jich právě zeptal u výslechu. Nebyli schopní mi na to odpovědět a poté už jenom řekli, že mě vytáhli, aby mě chránili. Byl jsem zadržen údajně proto, že bylo ohroženo moje zdraví.

Obvinila vás tedy policie z něčeho?

Nevím o tom. Pokud mi ale přijde dopis, že jsem spáchal nějaký přestupek, budu určitě podávat odpor. Ale neformálně mi policisté řekli, že obviněný z ničeho nejsem.

Máte informace o těch, kteří vás napadli?

Ty Číňany nechali být. Ale mě pak odvezli a už jsem to neviděl, takže nevím. Ale nikde jsem o tom nečetl ani mi to neříkal nikdo z těch, kteří tam byli, když mě zatýkali.

Nyní jste na cestě do Řecka, takže jste vlak do Brna stihl.

Pustili mě tak rychle, že jsem ještě zajel na Florenc před hotel, kde je čínský prezident ubytovaný. A tam se stala taky jedna zajímavost. Byla tam šestice podivných pánů, měli na klopě kabátů nějaké odznáčky - ti muži byli v civilu. Když tam šli myslím tři lidé s tibetskými vlajkami, jeden z těch pánů jim zahradil cestu, nalepil se jednomu z trojice těsně k obličeji a řekl: "Dál nejdeš." Nevím, kdo to byl, ale každopádně lidem s tibetskými vlajkami bránili, aby se přibližovali k hotelu. Přijde mi dost divné, když nějaký člověk v civilu říká na veřejném prostranství jinému, že mu rozbije držku, jestli půjde dál.

Použili tahle slova?

Ano, vyhrožovali jim a my jsme poté zavolali strážníky, kteří stáli opodál, kvůli tomu, že tam ty lidi omezovali na osobní svobodě a vyhrožují jim. A ukazují tam nějaké odznaky, které rychle schovávají a tváří se, že jsou od tajné policie. Bylo to vážně divné.