V noci na sobotu někdo tmavou barvou poškodil více než 50 čínských vlajek, které jsou po Praze rozmístěny v souvislosti s nadcházející návštěvou čínského prezidenta. Policejní mluvčí Jan Daněk řekl, že výzdoba byla takto poškozena v Chotkově ulici a na Evropské třídě, vlajky jsou ale poničeny i na dalších místech v okolí Pražského hradu. Policie po pachatelích pátrá, škoda ještě nebyla vyčíslena. Čínský prezident Si Ťin-pching do Česka přiletí v pondělí.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nese za čin odpovědnost TOP 09, jejíž starosta Prahy 6 Ondřej Kolář prý veřejně vyslovil pro vandalismus pochopení. Kolář takové obvinění odmítá. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil Ovčáčkovo vyjádření za slova "pomýleného spratka".

Vlajky byly poškozeny například i v ulici Jelení a Mariánské hradby nedaleko Pražského hradu. Na zemi jsou poházená vyfouknutá vajíčka, která byla naplněna modrou a šedivou barvou. Někdo je pak zřejmě házel na vlajky, které jsou rozmístěny ve výšce na sloupech veřejného osvětlení. Na sloupech jsou spolu ve dvojici vždy vyvěšeny česká a čínská vlajka, poškozeny jsou čínské vlajky. Mluvčí Daněk uvedl, že policie po pachatelích pátrá.

"Plnou politickou a morální odpovědnost za tyto vandalské činy nese jednoznačně a jedině TOP 09, jejíž starosta Prahy 6 vyslovil veřejně pro vandalismus pochopení," uvedl Ovčáček. Kolář v pátek nepřímo vyjádřil souhlas s odříznutím dvou vlajek na Evropské třídě. Zároveň připustil, že schvalovat jednání v rozporu s dobrými mravy a zákony je špatné a může být hodnoceno jako protiprávní.

Dnešní Ovčáčkovo obvinění Kolář odmítl. "Z mých úst ani z úst nikoho jiného z TOP 09, pokud vím, nikdy nezaznělo jakékoliv schvalování ničení státních symbolů ani poškozování cizího majetku. TOP 09 je strana, která ctí zásady právního státu," řekl. Poničení vlajek označil za akt jedince, který vyjadřuje svůj názor vcelku nešťastným způsobem. "Ale na druhou stranu, prezident a jeho lidé tady zkouší trpělivost lidí už docela dlouho a docela brutálně a teď se jim to vrací. Já neříkám, že je to správně, ale jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá," dodal Kolář.

Podle šéfa TOP 09 Kalouska nešlo o klasický vandalismus: "Vzhledem k tomu, že české vlajky nebyly poškozeny, tak bych to nevnímal jako obyčejný projev vandalismu, ale jako radikální projev protestu proti papalášské estetice vítání, kdy z Evropské třídy se nám opět stala třída Leninova," řekl. Sám by prý takový protest nevolil, ale má pro něj jisté pochopení. Ovčáčkova slova komentovat nechtěl. "Nelze po mně spravedlivě chtít, abych reagoval na vyjádření pomýleného spratka. Pokud by se chtěl vyjádřit sám pan prezident, velmi rád to okomentuji," dodal Kalousek.

Na Twitteru Ovčáček uvedl, že čínský prezident bude přivítán důstojně a se všemi poctami. "Poškozování státních vlajek nás vrací do doby druhé republiky, tedy do doby, kdy řádili fašizující Čecháčci," dodal.

Poničení vlajek odsoudil i předseda KSČM Vojtěch Filip. Označil ho za projev "odporného vandalismu". "V souvislosti například s tím, že nic takového se nestalo při návštěvě prezidenta Si Ťin-pchinga ve Velké Británii, i za důkaz velmi nízké duševní úrovně autorů vandalismu, kteří tak poškozují jméno ČR mezi civilizovanými státy," sdělil.

Čínský prezident Si Ťin-pching do Česka přiletí v pondělí dvě hodiny po poledni. Při návštěvě trvající do středy se setká s českými politiky. Podle úřadů bude nejdůležitějším výstupem z příjezdu Si Ťin-pchinga ustavení strategického partnerství mezi Českem a Čínou, které by mělo do budoucna znamenat příliv čínských investic.

Už v noci na pátek zadrželi policisté třiatřicetiletého muže, který ze sloupu veřejného osvětlení na Evropské třídě odřízl dvě vlajky. Nynější poškození výzdoby je ale podstatně rozsáhlejší.

V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta se chystají i některé protestní akce. Například aktivisté ze Spolku pro výstavbu sochy Václava Havla hodlají umístit po dobu jeho návštěvy u Evropské ulice v Praze billboard se společnou fotografií bývalého prezidenta Václava Havla a dalajlamy. Plán je reakcí na samotnou návštěvu a právě i na čínské vlajky a uvítací billboardy pro čínského prezidenta instalované po Praze, které jsou podle spolku výsměchem svobodě, lidským právům a demokracii.

Vedení Prahy 6 s vyvěšenými vlajkami podél cesty z pražského letiště na Hrad nesouhlasí. Nemá však žádné možnosti do dění okolo reklamních ploch, na kterých visí české a čínské vlajky, zasahovat, říká starosta městské části Ondřej Kolář v rozhovoru pro DVTV

Čínské vlajky v Praze? Vedení města skáče šipky do trenek prezidentovi Číny, říká starosta Prahy 6

Čínské vlajky v Praze? Vedení města skáče šipky do trenek prezidentovi Číny, říká starosta Prahy 6