Při návštěvě čínského prezidenta v Česku budou platit nad Hradem, úřadem vlády a zámkem v Lánech bezletové zóny. Zákaz letu v těchto místech bude platit i pro drony a jiná podobná zařízení. V Praze budou platit také bezpečnostní zóny v místech, kde se bude diplomatická návštěva pohybovat, kolem Hradu tak v úterý nepojedou ani tramvaje.

Kvůli vyhlášenému prvnímu stupni ohrožení terorismem budou v ulicích působit smíšené hlídky ozbrojených policistů a vojáků. Ve čtvrtek to sdělila policie.

Podle mluvčího policejního prezidia Jozefa Bocána příprava bezpečnostních opatření vrcholí. Zároveň se po teroristických útocích v Bruselu opatření zpřísňují. "V praxi to znamená, že ve vytipovaných lokalitách budou nasazeny smíšené hlídky policistů a vojáků," uvedl Bocán.

Čínský prezident Si Ťin-pching tuzemsko navštíví od 28. do 30. března. Půjde o první návštěvu čínského prezidenta v Česku i v bývalém Československu. Na bezpečnost státníka bude denně dohlížet několik set policistů, vojáků a strážníků.

V Praze si bezpečnostní opatření vyžádají omezení v silniční dopravě, městské hromadné dopravě nebo budou uzavřeny některé lokality, veřejná prostranství či památky zejména v centru metropole. Policie ale ke konkrétním místům nechce z taktických důvodů zveřejňovat bližší informace.

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová ve čtvrtek uvedla, že policie žádá o pochopení rezidenty z lokalit, které jsou již nyní označeny přenosnými značkami za bezpečnostní zóny. "Součástí opatření budou standardní policejní kontroly zaměřené na oprávněnost vstupu," upozornila Zoulová.

Podle ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta bezpečnostní opatření odpovídají významu návštěvy i bezpečnostní situaci, která v Evropě panuje. Proto byly také bezpečnostní zóny v metropoli určeny.

"Pražané, kteří bydlí v oblastech, kterých se to týká, už nějakou informaci mají," řekl ve čtvrtek Forejt. "Čelíme bezprecedentní situaci ohledně bezpečnosti a návštěva takového představitele země, jako je Čína, s sebou určitě nese určitou náročnost," dodal Forejt.

Policie zatím nechce zveřejňovat ani informace o plánovaných omezeních a uzavírkách. Řidičům doporučuje, aby pozorně sledovali aktuální informace k dopravě na informačních portálech a světelných informačních tabulích vybraných páteřních komunikací.

Krátkodobá dopravní omezení se mohou objevit na trasách, kudy bude projíždět kolona s čínským prezidentem. Tato omezení by podle policie neměla způsobit zásadní dopravní komplikace.

V úterý nepojedou kolem Hradu tramvaje. "Tramvajová linka 22 bude po celý den odkloněna po trase Malostranská – Hradčanská – Vozovna Střešovice – Hládkov – Malovanka. Zastávky Královský letohrádek, Pražský hrad, Brusnice a Pohořelec budou zrušeny," uvedl mluvčí DPP Jiří Štábl.

Související