Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi v Praze dva cizince a obvinili je z vydírání. Jde o třiapadesátiletého Rusa, narozeného v Gruzii, který řídil organizovanou skupinu a byl takzvaným vorem v zakoně; druhým je třiatřicetiletý Armén. Oba jsou stíháni vazebně a v případě prokázání viny jim hrozí až osmileté vězení. Oznámil to mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Věc dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Oba cizince detektivové zadrželi 16. února v Praze 2 a v Praze 9. Z vydírání spáchaného ve spolupachatelství ÚOOZ zároveň podezírá Ukrajince (ročník 1980), po kterém pátrají. V Česku se podle Hantáka nenachází.

Organizovaná skupina podle ÚOOZ v Praze a Karlových Varech působila od roku 2013, šlo o občany z bývalého Sovětského svazu. Zadržený šéf skupiny žije v Česku legálně od roku 2012 a podle detektivů, kteří se dlouhodobě věnují ruskojazyčným zločineckým strukturám, jde v tomto prostředí o uznávanou kriminální autoritu, tedy takzvaného vora v zakoně.

Skupina měla podle ÚOOZ řadu podezřelých aktivit, jejich činnost byla dobře organizovaná. Velký důraz byl kladen na to, aby veškerá činnost byla v "mezích zákona" nebo obtížně odhalitelná.

Na případu začali detektivové pracovat před rokem. Ve druhé polovině roku "vor v zakoně" udělal v jednom případě chybu, za niž je dnes trestně stíhán. Vložil se totiž do řešení problému s povolením vydání víza pro pobyt Gruzínce v Česku.

Lidé, kteří měli v Česku víza obstarat, však dohodu nesplnili a kvůli tomu je začala v září organizovaná skupina vydírat.

Kromě zadržení Rusa a Arména detektivové provedli společně s cizineckou policií dvě rozsáhlé kontroly, které směřovaly na místa, kde se měly zdržovat další osoby jednající ve prospěch zadrženého vora v zakoně.

Při kontrole odhalili Ukrajince (1973), který se s padělaným cestovním dokladem vydával za Poláka. Ukrajince nyní vyšetřuje cizinecká policie.

Související