Mnohem větší riziko přivezení nebezpečných nákaz do Česka než migrace představuje cestování. Lidé se mohou nakazit při cestě po zahraničí, infekci pak přivezou do vlasti.
Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekli primářka kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová a František Stejskal z odborné společnosti infekčního lékařství.
"Větší riziko importu chorob je z cestování, ne migranti," uvedl Stejskal. Podle Roháčové migrační vlna v Česku hrozbu pro šíření nákaz nepředstavuje. "Rozhodně nechci říct, že migrační vlna povede k zavlečení vysoce nebezpečné nákazy. Opravdu nejsme ohroženi migrační vlnou," uvedla.
Počet běženců v Česku je velmi malý. Lidé bez řádných dokladů, které policie zadrží, se dostávají do záchytných zařízení. V nich podstupují zdravotní prohlídky. Do ČR míří hlavně ekonomičtí migranti, a to většinou ze Slovenska, dalších zemí EU či Ukrajiny.
Nebezpečnou nákazu do Česka obvykle přivážejí čeští turisté z ciziny. Stejskal připomněl spalničky na Ústecku v roce 2014. Původcem infekce byl muž, který se vrátil z Indie.
Česko má pro případ nebezpečné nákazy přesný plán postupu, do něhož se zapojuje celý integrovaný záchranný systém. V Nemocnici Na Bulovce je speciální pracoviště se třemi bioboxy, v nichž jsou čtyři místa.
"Centrum máme v pohotovosti trvale, tedy 24 hodin denně. Aktivace je do 60 minut. Spustí se filtroventilace, naplní kontaminační roztoky, dorazí vyškolený personál," popsala Roháčová. Cvičení se podle ní koná každý týden, většinou i se simulací příjezdu pacienta.
Loni experti z Bulovky přijali 12 pacientů s různým rizikem nákazy. Nejvážnější případ bylo podezření na ebolu u muže, který se vrátil z Libérie. Nákaza se tehdy neprokázala.
Specializovaná péče o lidi, kteří by mohli být nakaženi, je velmi drahá. Vzorky kurýr převáží do Berlína na rozbor, výsledky jsou do několika hodin. Ochranný oblek pro zdravotníky, který je na jedno použití, vyjde bez vybavení na 3000 korun. Pokud má všechny náležitosti, stojí asi 30 tisíc korun.
Před cestou do exotické ciziny by si lidé měli podle lékařů zjistit, do jaké oblasti odjíždějí, jaká rizika jim tam případně hrozí a jak se proti nim mohou chránit. Mohou zvolit třeba očkování či vhodné léky. "Pokud se vrátí a mají potíže - může to být horečka nebo nějaká vyrážka - je vždy potřeba informovat lékaře, že se vracejí z nějaké cesty," uvedla primářka infekční kliniky. Lidé se mohou obrátit na své doktory i na specializovaná pracoviště. "Pokud si nejsou jisti, je lepší vyšetření podstoupit, aby se zabránilo případnému poškození zdraví a šíření infekce do okolí," dodala Roháčová.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist